Diyanet’e İşten Çıkarma ve Baskı Tepkisi

Fotokopi, Yazıcı, Faks, Baskı Makineleri, Ofis Araçları
Fotokopi, Yazıcı, Faks, Baskı …
Baskı Makineleri, Fotokopi, Yazıcı, Faks
Baskı Makineleri, Fotokopi, Ya…
Brother baskı cihazları özel s…
insert baskı yapan firma
6 yıl önce

Sakarya Adalet ve Özgürlükler Platformu, 535. hafta basın açıklamasında Diyanet İşleri Başkanlığı’na İnanç İlke-Sen Başkanı Özhan Uçan’ı işten çıkardığı için tepki gösterdi. Açıklamada Türkiye’nin NATO’nun jandarması olmaması gerektiği de vurgulanırken, Azerbaycan’daki hicab tutsaklarına da destek verildi.

Sakarya Adalet ve Özgürlükler Platformu’nun 535. hafta basın açıklamasını Diriliş Saati Dergisi’nden Muhammed Emin Duman okudu. Açıklamada, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından İnanç İlke-Sen Başkanı Özhan Uçan’ın işten çıkarılması, dış politikada artan NATO bağımlılığı, Kürt sorunundaki çözümsüzlük ve Azerbaycan’daki hicab tutsakları ve artan baskılar gündem oldu. Rusya’nın uçağının düşürülmesi ve Türkiye’nin Irak’taki askeri varlığıyla artan bölgesel gerilimle ilgili “Olup bitenler bölgede Türkiye'ye karşı kurulan bir kumpasın işaretlerini taşıyor. Türkiye adeta Suudi Arabistan gibi Amerika'nın bölgedeki jandarması konumuna getirilmek isteniyor. Türkiye dış politikasının acilen gözden geçirilmeye ihtiyacı var. “Millilik, yerlilik” derken Amerika ve NATO eksenine kayıtsız şartsız bağlanmış, tüm bağımsızlığını yitirmiş bir ülke haline gelmenin riskini taşıyoruz.” denildi.

Özhan Uçan’a destek

Diyanet çalışanlarına dönük faaliyet gösteren İnanç İlke-Sen başkanı Özhan Uçan'ın Ak Parti eleştirisi nedeniyle Fatih İlçe Müftülüğü'ndeki memuriyetine son verilmesini protesto eden Platform, “Özürlü Memur Seçme Sınavı ile Diyanet'te göreve başlayan Özhan Uçan'ın savunması dahi alınmadan sırf sosyal medyadaki paylaşımları nedeniyle işten atılması, düşünce ve inanç hürriyetinden bahseden Diyanet Teşkilatı'ndaki baskının geldiği noktayı göstermesi açısından ibret vericidir. Özhan Uçan'ın atılmasına gösterilen gerekçe ise tam bir trajikomik durum arz ediyor. Laikliğe vurgu yapılan gerekçede "bir partinin övülmesi ya da yerilmesi yasağının çiğnendiği" ifade ediliyor. Diyanet camiasında görev yapan birçok kişinin minberlerden ve kürsülerden iktidarı öven söylemleri yok sayılarak böyle bir kararın alınmasını şiddetle kınıyoruz.” denildi.

Aliyev Yönetimine Tepki

Kürt meselesiyle ilgili “Yegane çözüm barıştır. Bölgemizde ve ülkemizde barışın tesisi hastalıkların ana ilacıdır. Sorunlarımızı çatışarak değil, müzakere ederek çözmek zorundayız.” mesajı veren Muhammed Emin Duman, Azerbaycan’da 28 şubatvari uygulamaların sürdüğüne dikkat çekerek “Başörtüsü yasağını protesto eden Müslümanlar tutuklanıyor. Son olarak 26 Kasım'da bir evde sohbet için toplanan Müslümanlara polis hunharca saldırdı. Saldırıda 6 kişi şehit edildi. Olayın akabinde Azerbaycan'ın değişik bölgelerinde yapılan baskınlarda onlarca Müslüman tutuklandı. Azerbaycan'daki zulmü şiddetle lanetliyoruz! Kemalizm benzeri bir düzeni Azerbaycan'da uygulamaya çalışan, jakoben bir laiklik anlayışı ile halkının dini hassasiyetlerini hiçe sayan İlhami Aliyev yönetimini şiddetle kınıyoruz!” ifadelerine yer verildi.