Dış Ticaret Eğitimine Yoğun Katılım

İlimizin kalkınmasında önemli payı olan ve ihraççı iller sıralamasında Türkiye’nin önde gelen illeri arasında yer almamızı sağlayan ihracatçı firmalarımız, sanayici ve iş adamlarımızın kendilerini geliştirmelerine, küresel pazarda söz sahibi olabilecek bilgi ve donanımı edinerek rakipleriyle mücadele güçlerini artırmalarına yardımcı olmak amacı ile ATSO'nun düzenlediği eğitimler Mart ayında da devam ediyor. 

Dün saat:10:00 – 17:30 saatleri arasında Adapazarı Ticaret ve Sanayi Odası eğitim Salonu'nda  “Dış Ticaret ve Teslim Şekilleri ve Fiyatlandırma” konulu bir eğitim semineri düzenlendi.

“Dış Ticaret ve Teslim Şekilleri ve Fiyatlandırma” konulu eğitim semineri Okan Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası Dış Ticaret Bölüm Başkanı Yar. Doç. Dr. Ayşenur Topçuoğlu gözetiminde gerçekleştirildi.

Katılımın oldukça yüksek olduğu söz konusu eğitim seminerinde, dış ticarette taşıma biçimleri ve incotermleri, teslimat şekilleri, masraf işlem hesaplamaları, taşıma biçimlerine göre gümrükte yapılması gereken işlemler ve dış ticarette ödeme şekilleri gibi temel konular detaylı bir şekilde aktarıldı.

Okan Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası Dış Ticaret Bölüm Başkanı Yar. Doç. Dr. Ayşenur Topçuoğlu, dış ticarette teslim şekillerine göre tüm diğer bürokratik işlemlerin farklılaştığını teslimat şekline uygun bir bürokrasi uygulamak gerektiğinin üzerinde durarak taşıma biçimlerinden olan, EXM, FCA, CIP, FOB, FAS…gibi uygulamaların detaylarını anlattı. Dış ticaret yapan tarafların bu teslim şekillerinin uygulanmasını ve kurallarını bilmesi gerektiğini belirtti. Topçuoğlu ayrıca, dış ticarette yapılan ödeme şekillerini de tüm ayrıntıları ile katılımcılara aktardı. Peşin ödeme, mal mukabili, vesaik mukabili, akreditif… gibi ödeme şekillerinin dış ticaret yapan taraflara getirdiği yükümlülükler ve  bankalar ile yürütülen işlemler üzerinde durdu.

Söz konusu eğitim semineri soru cevap bölümünden sonra sona erdi.

16 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
c20ab2a0f2c23bde511491bfd73125be@