Dink Cinayetinin Kilit İsmi Albay'a Soruşturma Açılıyor

Yale kilit çeşitleri
anahtar-kilit tamiri
14 yıl önce

Trabzon Valisİ Nuri Okutan, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesinde ihmali olduğu iddiasıyla eski İl Jandarma Alay Komutanı Albay A.Ö. ve eski İstihbarat Şube Müdürü Kıdemli Yüzbaşı M.Y. hakkında soruşturma açılmasına karar verildiğini bildirdi.  
 
Vali Okutan, yaptığı açıklamada, jandarma astsubay O.Ş. ile jandarma uzman çavuş V.Ş'nin, görevi ihmal iddiasıyla haklarında açılan dava kapsamında mahkemede verdikleri ifadeler doğrultusunda, Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma açılması konusunda kendilerine yazı geldiğini belirtti.

Okutan, bunun üzerinde kendisinin konuyla ilgili müfettiş talep ettiğini ifade ederek, ''Müfettiş Trabzon'a geldi,incelemelerde bulundu ve rapor düzenledi. Raporu da daha sonra bize sundu. Biz de raporu değerlendirdik'' dedi.

Raporun İl İdare Kurulunda görüşüldüğünü kaydeden Okutan, ''Albay A.Ö. ve dönemin il İstihbarat Şube Müdürü Kıdemli Yüzbaşı M.Y. hakkında istihbaratı gizlemek ve işlem yapmamaktan soruşturma açılmasına karar verdik'' diye konuştu.

Vali Okutan, ayrıca, Albay A.Ö, Kıdemli Yüzbaşı M.Y. hakkında gerçeğe aykırı belge düzenlenmesi için talimat verme, İstihbarat Şube Müdürlüğünde görevli jandarma başçavuş G.Y, jandarma uzman çavuş Ö.A, jandarma astsubay O.Ş, jandarma uzman çavuş V.Ş. hakkında da sonradan evrak tanzim etme suçundan soruşturma açılmasına izin verdiklerini kaydetti.

Okutan, soruşturma izinlerini kapsayan dosyaların yarın ilgili yerlere tebliğ edileceğini söyledi.

Trabzon Valiliğince hazırlanan ve Albay A.Ö. hakkında disiplin soruşturması açılmasını kapsayan bir dosyanın da Jandarma Genel Komutanlığına gönderildiği öğrenildi.
 
Kaynak: Zaman