Demokrat Parti Sakarya İl Başkanlığı büyükşehir ve 4 ilçenin belediye başkan adaylarını açıkladı.

İl Teşkilatında toplanan demokratlar, İl Başkanı Sn Zafer Adalet ve başkan adaylarına büyük ilgi gösterdi. 250 den fazla partilinin katıldığı Aday Tanıtım Töreninde Sn Adalet basına ve halka isimleri tanıttı.

DP Sakarya Büyükşehir Başkanlığı'na Cumhur Atay aday gösterilirken, merkez Adapazarı Belediyesi için Behiye Çark, Serdivan Belediyesi için Turgay Demirgövde, Erenler Belediyesi için Cihan Nalburoğlu ve Söğütlü Belediyesi için Ali Köken aday gösterildi. Serdivan Belediyesi için başkanlığa aday gösterilen Turgay Demirgövde, 23 yıllık Elektrik ve Elektronik Yüksek Mühendisi bir iş insanı. Sakarya''da kendi mesleğiyle ilgili alanlarda iki firması var. Birinde elektrik ve yenilenebilir enerji sistemleri üzerine mühendislik ve uygulama hizmetleri verirken diğerinde ArGe destekli teknolojik ürün üretiyor. Tüm lisans hayatını Sakarya'da tamamlamış. Otomotiv, inşaat, limancılık sektörlerinde mühendislik ve yöneticilik yapmış. Babası Demokrat Parti'nin Arifiye'deki kurucu üyelerinden. Çocukluk yılları Demirel, Özal, Erbakan, Ecevit, İnönü gibi meşhur siyasi liderlerin olduğu bir döneme denk geliyor. Baba dostu Süleyman Demirel ile ilgili anıları çok. Adnan Menderes İle başlayan Demokrat Parti'den Gümüşpala ve Demirel ile devam eden Adalet Partisi, ardından da 12 Eylül darbesi sonrasında kurulan Doğru Yol Partisi ile devam eden bir geleneğin temsilcisi olan çiftçi bir ailenin evladı.
Ülkesinin zor dönemeçlerden geçtiği bu dönemde İl Başkanı Zafer Adalet'in teklifini kırmayıp yönetime katılmış ve şimdi de ikamet ettiği Serdivan ilçesine başkan adayı.. Sadece Serdivan veya Sakarya'nın değil, tüm ülkenin Demokratlara ihtiyacı olduğunu düşünüyor. Partisinin iktidarda olduğu dönemlerdeki refah seviyesini, toplumsal dayanışma olgusunu, liyakat esaslı devlet düsturunu, demokratik tartışma ortamlarını özlüyor. Eskiden yapılan hizmetlerin, yapan kişiler tarafından görevini yapmanın vicdanî rahatlığını duyduğunu söylerken bugünlerde şehrin tüm bilbordlarını süsleyen israf düzenine karşı çıkıyor. Serdivan hakkında mevcut düşünceleri şöyle: Hızlı büyüyen, lakin büyümenin inşaat sektöründe yaşandığı, nüfusun artışında vücut bulduğu, alışveriş merkezlerine, restoran, kafelere boğulan, maalesef spor, sanat ve kültürel faaliyetlerin nüfusa oranla çok az olduğu veya olmadığı, trafiğinin saçma kavşak düzenlemeleri ile sürekli tıkandığı, üniversitenin, kampüsün ve birçok öğrenci yurdunun sınırlarında olmasına rağmen öğrencilere sosyal alanlar sunamayan, Mavi Durak kavramından öteye gidemeyen bir ilçe görünümünde. Çözümün kendisinin sorunların içinde yattığını düşünüyor. Projelerde profesyonel şehir planlayıcıların yer aldığı, yenilenebilir enerjiyle desteklenmiş, daha yeşil alanlarla donatılmış, bunu yaparken sırf metrekare dolsun diye değil homojen dağılmış bir yapı kurma mecburiyetine değiniyor. Özellikle öğrenciler ve çalışanlar için kampüs ve merkez ile olan ulaşım ağlarının kesinlikle elektrikli hafif raylı taşımacılık ve teleferik sistemi ile sağlanması gerektiğini düşünüyor. Bir başka düşüncesi de okul öncesi çocuklarla yaşlıların etkileşim sağlayacağı, pedagojik tabanlı merkezler kurmak. Nesillerin geçmişi hissederek gelişeceğine inanıyor.
5 ay önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
6f657e5d03c7bbbcc61fd42d4bd59c7c@