"Çukurca'da 6 Askerin Şehit Edilmesi Tesadüf Değil"

Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, ülkedeki demokratik reformların hızlandırılması, sivil ve demokrat bir Anayasa'ya duyulan ihtiyacın tartışıldığı bir dönemde Çukurca'da 6 askerin şehit edilmesinin tesadüf olmadığını söyledi.

7 Haziran'da Akyazı'da yapılacak belediye başkanlığı seçimleri öncesinde ilçedeki bir kafeteryada partililerle bir araya gelen Kurtulmuş, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Hakkari'nin Çukurca ilçesinde gerçekleştirilen terör saldırısı konusundaki görüşlerinin sorulması üzerine Kurtulmuş, "Maalesef Türkiye'de huzurun ve barışın olmasını istemeyen bir takım çevreler düğmeye basarak terör olayını yeniden gündeme getiriyor. Hiç bir terör olayı bir amacı olmaksızın yapılmaz. Teröristler, terörün arkasındaki güçler, onları maşa gibi kullananların mutlaka bir amacı vardır. Bu saldırının ortak amacı Türkiye'de huzurun, kardeşliğin, barışın sağlanmamasıdır. Türkiye'de Türk, Kürt kardeşliğinin, bölge insanının birlik ve bütünlüğünün önündeki en büyük engeli terördür." dedi.

İnsanları Birbirlerine Düşürmek İstiyorlar

Saldırının zamanlamasına da dikkat çeken Kurtulmuş, bunun asıl hedefinin ülkedeki demokratik reformlar olduğunu vurguladı. Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye'de terörün bitirilmesi için herkesin Ortadoğu'da olup bitenleri iyi anlaması gerekiyor. Genişletilmiş Ortadoğu Projesi yürürlüğe konulduğundan bu yana, bölgede halklar ve milletler arasına fitne sokmak isteyen bir takım güçler, etnik, mezhebi ve dini bakımdan farklılıkları körükleyerek insanları birbirlerine düşürmek istiyor. Buna karşı uyanık olmak lazım. Terör sadece Türkiye'nin iç sorunlarından kaynaklanan bir sonuç değil, aslında bölgesel ve küresel bir takım siyasetlerin de Türkiye'ye yansımasıdır. Bu şekilde görmek gerekiyor.''

Sivil Anayasadan Ödün Verilmemeli

Teröre karşı gerekli bütün önlemlerin alınması gerektiğini ifade eden Kurtulmuş, terörü önlemek için Türkiye'de yaşayan 72 milyon insanın özgürlüklerini alabildiğince genişletmek ve terörün kaynağını oluşturan siyasi ve ekonomik sebepleri ortadan kaldırmak gerektiğini vurguladı.

Türkiye'deki terör sorununun 4 önemli ayağı bulunduğuna dikkati çeken Kurtulmuş bunları bölgenin geri kalmışlığı, terör, insanların haklarının ve taleplerinin karşılanmaması ve bölgedeki kamu görevlilerinin davranışları olarak sıraladı. 

Pansuman Tedbir

Doğu ve Güneydoğu'nun mahrumiyet ya da sürgün bölgesi olarak algılandığını belirten Kurtulmuş, Türkiye'nin bu alandaki mevcut durumu iyileştirmeden, sadece pansuman tedbirlerle çözümün mümkün olamayacağına işaret etti. Terör sorununun çözülmesi için milletin çocuklarını dağa çıkaran altyapının bütünüyle ortadan kaldırılması gerektiğini vurguladı.

Suriye sınırındaki mayınların temizlenmesiyle ilgili tasarının geri çekilmesini olumlu olarak değerlendiren Kurtulmuş, "Tasarı yeniden gelirse ve yasalaşırsa Cumhurbaşkanınından yasayı veto etmesini talep ettik." ifadelerini kullandı.

13 yıl önce
title
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]