Çöpten, elektrik ve gübre üretilecek

Sakarya Büyükşehir Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Türker Vardar, tamamlanan çevre yatırımları, yeni projeler, çevre kirliliği ve diğer alanlardaki tüm çalışmalar ile ilgili açıklama yaptı.

Yapılan çalışmalar hakkında konuşan Vardar, “Evsel katı atıkların geri kazanılacağı, elektrik ve gübre üreteceğimiz Entegre Katı Atık Yönetimi Projemizde planlama çalışmaları devam ediyor. Bu proje ile çöpten elektrik ve gübre üreten bir tesisimiz olacak. İnşallah Türkiye’de örnek alınacak bir projeyi gerçekleştireceğiz” dedi.

Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Vardar, “Sakarya Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı’nın görevlerini sayacak olursak; Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı olarak Park ve Bahçeler, Çevre Koruma ve Geliştirme ve Atık Yönetimi Şube Müdürlülükleri altında hizmetlerimizi sürdürmekteyiz. Büyükşehir Belediyemiz sorumluluğu altında bulunan yerlerde, park ve yeşil alanlarda, yeni yaşam alanları oluşturmak ve mevcut yaşam alanlarının sürekliliğini sağlamayı ön planda tutuyoruz. Hafriyat yönetimi ve denetimi, Gürültü yönetimi ve denetimi, bitkisel ve madeni atık yağlarının yönetimi gibi alanlar ve konular ile yakından ilgileniyoruz” ifadelerini kullandı.

Vardar, “Şehirler bir topluluğun içinde barındırdığı toplumsal, siyasal, kültürel, ruhsal zenginliğinin en önemli göstergesidir. Kent estetiği, ortak yaşam kültüründen yani kamusal alanların estetik yoldan üretilmesi, biçimlendirilmesi, dönüştürülmesi ve estetik değer olarak geleceğe taşınmasıyla başlar. Kenti kent yapan önemli iki faktör zaman içinde geriye doğru giderek köklerimizi hissetmek ve buradan ileriye doğru uzanmaktır. Erkek, kadın, çocuk, kentli, engelli, yabancı, yaşlı, genç herkese açık bir kültür alanı olan kent estetiği, tepeden bakılan bir nesne değil gündelik hayatın doğallığı içerisinde insanları geleceğe yönlendirecek ve moral duygularını güçlendirecek bir yaşam alanıdır” diye konuştu.

Türker Vardar açıklamalarının devamında şu ifadelere yer verdi:


“Çalışmalarımızı gerçekleştirirken insan psikolojisi ve ruh halini olumlu yönde etkileyecek uygulamalar yapmaya gayret gösteriyoruz. Tüm çalışmalarımıza işlediğimiz empatik yaklaşımın böylesine güzel ve olumlu bir şekilde karşılanması bizleri de haliyle memnun ediyor."

“Kuzey bölgelerimiz gerçek anlamda Türkiye’nin en iyi sahillerine sahip. Daha önceden hiçbir özelliği bulunmayan plajda önemli çalışmalar gerçekleştirerek Karasu’ya yeni bir sahil parkı kazandırdık. Tatil dönemlerinde Karasu’yu tercih eden vatandaşlarımızın tatillerini daha rahat ve huzurlu bir şekilde geçirebilmeleri adına güzel bir çalışmayı Büyükşehir Belediye Başkanımızın öncülüğünde hayata geçirdik. Bu tarz uygulamalar şehir kimliğine ve estetiğine olumlu yönde katkılar sunmaktadır.”

“Fabrika atıklarının çevreye zarar vermeden bertarafı hususunda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile koordineli bir şekilde çalışmalarımızı yürütmekteyiz. Çevre denetim personelimiz ve çevre zabıtamızda denetimlerine aralıksız devam etmektedir. Fabrikalarımızı da çalışmalarını güncel Çevre Kanun ve Yönetmeliklerine uyumlu hale getirmesi, teknik kapasitelerinin geliştirmesi için kendilerine gerekli uyarılarda bulunmaktayız." “Çevre konusunda büyük ölçekli yatırımlarımız mevcut ve bazı büyük ölçekli yatırımlarımız da proje aşamasındadır. Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi ve Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi şehrimizde çevre konusunda önemli yatırımlardır. Ayrıca Evsel Katı Atıkların geri kazanılacağı, elektrik ve gübre üreteceğimiz Entegre Katı Atık Yönetimi Projemizde de planlama çalışmaları devam ediyor. Bu proje ile çöpten elektrik ve gübre üreten bir tesisimiz olacak. İnşallah Türkiye’de örnek alınacak bir projeyi gerçekleştireceğiz. Çevre konusunda önemli çalışmalarda birisi de açılacak olan fabrika ve sanayilerin çevreye zarar vermeden üretim yapmaları için önlemleri işletme açısından almalarını sağlıyoruz. Eğer açılacak olan işletme çevreye zarar vermesi muhtemel ise açılmasına müsaade etmiyoruz."

"Atık pil ve atık yağ kampanyaları ile çevre duyarlılığı oluşturmaya çalışıyoruz. Ağaç yaş iken eğilir düşüncesi ile okul çağındaki çocuklarımıza çevre duyarlılığını, çevre bilincini, çevre sevgisini kazandırmak bizim en büyük amacımızdır. Oluşturacağımız bu duyarlılık ile atık pillerimizi ayrı toplayarak oluşturduğu kirliliğin önüne geçmek, bitkisel atık yağların lavabolara atılmasını engellemek, kanalizasyonlarımızı korumak ve tabi ki de büyük resimde çevremizi korumaktır. Her yıl kutlamakta olduğumuz 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde bu yarışmalarda dereceye giren okullarımıza çeşitli ödüller vererek onurlandırıyoruz.”

"Her zaman ifade ediyoruz; çevreyi birlikte güzelleştirelim. Hemşerilerimizin çevre konusundaki hassas davranacakları konusunda herhangi bir şüphemiz yok. Çevreyi kirleten kişi ve kuruluşları görmeleri halinde bizlerle iletişime geçmeleri, çevre kirliliğini önlemek adına büyük önem taşımaktadır. Daha güzel, daha yaşanılabilir bir çevre oluşturmak için çalışmalarımıza aralıksız devam edeceğiz.”
8 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
1531201704487cc64dcf80b7ea606412@