Çocuk gelin cinayeti davası 'Kadınlar Günü'nde

Serdivan İlçesi\'nde 15 yaşında kaçarak evlendiği 2 yıllık eşi Süleyman Yayla\'nın şiddetinden kurtulmak için sığındığı baba evinde, eşi tarafından bıçaklanarak öldürülen 17 yaşındaki Emine Yayla cinayetiyle ilgili davanın ilk duruşması yarın yapılacak.

Sakarya 2\'nci Ağır Ceza Mahkemesi\'nde ilk duruşması yarın yapılacak olan davada tutuklu sanık 23 yaşındaki Süleyman Yayla için ağırlaştırılmış ömürboyu hapis cezası isteniyor. Dünya Kadınlar Günü olan 8 Mart\'ta sabah saat 09.00\'da başlayacak davada Sakarya Barosu Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Leyla Ekmen Epözdemir, öldürülen küçük gelin Emine Yayla\'nın ailesinin avukatlığını yapacak. Davayı çok sayıda kadın derneği başkan ve yöneticisinin de izleyeceği öğrenildi.
Adapazarı'nda, çocuk yaşta kaçırarak evlendiği eşi 1 çocuk annesi 17 yaşındaki Emine Yayla'yı, şiddet gördüğü için gittiği babasının evinde, geçen yıl kasım ayında bıçaklayarak öldüren Süleyman Yayla, bugün ilk kez hakim karşısına çıktı. Süleyman Yayla hakkında 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde Emine Yayla kendisine kaçtığında 15 yaşında olduğu için 'çocuğun cinsel istismarı', 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde de 'resmi nikahlı eşini öldürmek' suçundan açılan iki ayrı davanın duruşması bugün yapıldı.

Saat 11.00’de Sakarya 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde, evlendiğinde 15 yaşında olan Emine Yayla’ya yönelik cinsel istismar davasının ilk duruşması görüldü. Bu duruşmaya 23 yaşındaki Süleyman Yayla, yakınları, öldürülen çocuk gelin Emine Yayla’nın annesi Ülkü Yılmaz ile babası Hasan Yılmaz katıldı. Duruşmada Sakarya Barosu Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Leyla Ekmen Epözdemir, ailenin avukatlığını üstlendi.

Yaklaşık 2 saat süren duruşmada, çocuk gelin Emine Yayla’nın, 15 yaşında iken Süleyman Yayla’ya kaçınca babasının Cumhuriyet Savcılığına yaptığı şikayet sonrasındaki ifadesi de okundu. Emine Yayla'nın ifadesinde, Süleyman Yayla’ya kendi rızasıyla kaçtığını ve beraber olduğunu söylediği yer aldı. Mahkeme tanıkların dinlenmesi için duruşmayı erteledi.

'ALDATIYORDU' SÖZÜNE ANNNEDEN TEPKİ

Duruşmada ifade veren Süleyman Yayla, öldürdüğü eşinin kendisini aldattığını iddia etti. Sanık Süleyman Yayla’nın sözlerine öldürülen çocuk gelin Emine Yayla’nın annesi tepki gösterdi ve 'Yalan söylüyor' diye bağırarak gözyaşları döktü. Gözü yaşlı anne Ülkü Yılmaz, kızının şiddete uğradığını bu nedenle de birkaç kez evine geldiğini söyledi.

Bu duruşmada, başka mahkemede görülecek cinayet davasıyla ilgili olarak da konuşan Süleyman Yayla, eşinin olaydan 15 gün önce babasının evine gittiğini belirterek, "Konuşmak için gittiğimde bana çocuğumun benden olmadığını söyledi. Ben de şuurumu kaybedip bıçakladım" iddiasında bulundu.

CİNAYET DURUŞMASI 'YORGUNLUK' NEDENİYLE ERTELENDİ

Sakarya 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde ayrıca görülen cinayet davasının duruşmasına da sanık Süleyman Yayla, öldürülen Emine Yayla'nın annesi Ülkü ve babası Hasan Yılmaz ile taraf avukatları katıldı. Duruşmada söz alan sanık avukatı, müvekkilinin yaklaşık 2.5 saat boyunca başka bir davada ifade vermesi nedeniyle yorgun olduğunu belirterek duruşmanın ertelenmesini talep etti. Mahkeme  bu talebi yerinde bularak duruşmayı erteledi.

KADIN PLATFORMU

Dava nedeniyle İstanbul’dan gelen Kadın Cinayetlerini Durdurma Platformu üyesi bir grup kadın, duruşma sonrasında adliye önünde basın açıklaması yaptı. Açıklama öncesinde habercilerin, öldürülen Emine Yayla’nın anne babasıyla görüşmelerine izin vermeyen platform üyeleri, adliye kapısında yaptıkları basın açıklamasında kadın cinayetlerine tepki gösterdi.

Bu arada sanık Süleyman Yayla'nın anne babası da, duruşma sonrasında adliye binasından çevik kuvvet polisleri tarafından garaj kapısından çıkartılarak gönderildi.
10 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]
Yorum ekle