Çırak eğitiminde kayıtlar 30 Eylül’de sona erecek

Adapazarı Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Arif Türkyılmaz; çırak öğrenci kayıtlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Kayıtların temmuz ayından bu yana devam ettiğini bildiren Türkyılmaz, çırak öğrencilerin herhangi bir mağduriyete uğramamaları için kayıtlarını 30 Eylül’e kadar yaptırmalarını istedi.

Merkez Müdürü Türkyılmaz; “Bir işyerinde çırak olarak çalışan ve daha önce çıraklık eğitiminden geçmemiş olanlar 2015/2016 eğitim-öğretim yılı kayıtlarını Temmuz-Ağustos ve Eylül ayları içerisinde Merkezimize şahsen başvuruda bulunarak başvuru şartlarını taşımaları halinde kayıt yaptırabilecekler. Çıraklar, kapsamdaki meslek dallarında; teorik ders görmek üzere öğrenim süresince haftanın bir günü okula devam ederek diğer günler işyerlerinde pratik öğrenim görmek suretiyle eğitimlerini tamamlayacaklar.”dedi.

Türkyılmaz; “2011-2012 eğitim-öğretim yılından sonra ilköğretim 8. Sınıfı tamamladıktan sonra ayrılanların Merkezimize kayıt yaptırabilmeleri için “AÇIK LİSEYE” kayıt yaptırmaları zorunludur. 12 Yıllık zorunlu eğitim çıraklığa kayıt olma konusunda engel teşkil etmemektedir. İsteyen çırak açık meslek lisesine ya da düz açık liseye devam edebilir. Böylece Çırak öğrencilerimizin ellerinde hem meslekleri hem de Lise diplomaları olur. Kayıt yaptıran çırak öğrenciler öğrenim süresince iş kazaları ve meslek hastalıkları ile Genel sağlık sigorta primleri devlet tarafından karşılanmaktadır. Unutulmamalıdır ki çıraklık eğitimi isteğe bağlı değil zorunlu bir eğitimdir. Bütün işyerleri yanında çalışan çırakları sigortalarını kendileri ödeseler dahi mesleki eğitim merkezlerine göndermek zorundadır.”dedi.

Çıraklık Eğitiminin İşyerine sağladığı kolaylıklar
1-Kanuni bir sorumluluğu yerine getirmiş olurlar.
2- Okulda mesleği ile ilgili eğitim gören çıraklar işyerine daha çok katkı sağlarlar.
3- Öğrencinin S.G.K. Primleri Okul tarafından ödenir
4–Çırağa Verilen ücret gider olarak gösterilebilir,

Öğrenciye Sağladığı İmkanlar
1-Sigortadan yararlanır, (Her türlü tedavi sağlık kuruluşlarında yapılır)
2-Mesleki teknik bilgi kazanır.
3-Öğrencilik haklarından yararlanır, (İndirimli Seyahat Kartı, Askerlik Tecili vb).
4-Yetki ehliyeti devlet adına tescil edilmiş olur.

Adapazarı Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Arif Türkyılmaz, kayıt için detaylı bilginin http://adapazarimem.meb.k12.tr adresinden veya 274 96 09 nolu telefondan alınabileceğini kaydetti.
8 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
5dcc996ec75b1b021ba26cb50c7c75b9@