"Çelik isale hattı ile artık sular kesilmeyecek"

Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilen çelik isale hattının açılışı yapıldı. Sapanca Gölü'nden şehre su ulaştıran daha önceki 3 isale hattının, eski hat olması ve ayrıca güzergahtaki sıkıntı sebebiyle zaman zaman su kesintilerine sebep oluyordu.

Esentepe’deki tünel geçişinde yapılan törenle hat hizmete girdi. Törenin açış konuşmasını Sakarya Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürü Rüstem Keleş, önceki yıllarda Sakarya’ya 3 isale hattının inşa edildiğini, her üç projenin de mühendislik olarak değerlendirildiğinde çok yeterli olmadığını hatırlattı. Mevcut isale hatlarının şehrin ihtiyacını karşılamayacağını gördüklerini ifade eden Keleş, “Sakarya’nın yapısına uygun bir proje geliştirdik. Çelik isale hattı tamamen SASKİ mühendisleri tarafından hazırlandı. Yaklaşık 20 kilometre çelik hat inşa ettik. 460 metre tünel kazdık. Son derece güvenli bir şekilde şehrimize su ulaştırıyoruz. Aynı zamanda Esentepe bölgesi ile ilgili bir yatırımı daha gerçekleştirdik. Yaklaşık 2 milyonluk yatırımla Esentepe’nin de içme suyu geleceğini güvence altına aldık. Sakarya'mızın içme suyu geleceği adına çok önemli projeleri hayata geçirdik. İnşallah çalışmalarımızı artırarak sürdüreceğiz.” diye konuştu.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu da törende yaptığı konuşmada, çelik isale hattının altyapıya verdikleri önemin bir göstergesi olduğunu vurguladı. Ekiplerin yağmur, çamur, kar, fırtına demeden Sakarya için bu çok önemli yatırımı hayata geçirdiklerini dile getiren Toçoğlu şunları kaydetti: "Şehrimize kesintisiz su ulaştırmak için adeta Ferhat gibi dağları deldik. 460 metre tünel kazdık. 7 ton ağırlığındaki 800 boruyla 16 kilometre çelik hat oluşturduk. Ve hamd olsun tüm bu zor süreçlerin ardından depreme karşı dayanıklı olarak inşa ettiğimiz çelik isale hattıyla şehrimizin içme suyu geleceğini garanti altına aldık. Artık Sapanca Gölü’nden temin ettiğimiz birinci sınıf içme suyunu Hızırilyas Arıtma Tesisi’ne çelik hatla taşıyoruz. Aynı zamanda bölgede hayata geçirdiğimiz çok önemli bir proje daha var. Esentepe içme suyu yatırımı ile Serdivan’ın yüksek kesimleri için 7 kilometre hat inşa ettik. Bu hatla da 13 mahallemize daha bol ve kesintisiz su ulaştırıyoruz.”

Aynı azimle Pamukova’da inşaatı devam eden Akçay Barajı’nı da şehre kazandırmaya çalıştıklarını anlatan Toçoğlu, baraj projesinin gelecek 50 yıl için içme suyu teminindeki önemini vurguladı. Toçoğlu, “Ardından hemen Çamdağı projesine başladık. Çamdağı Barajı ile de şehrimizin kuzeyi için önemli bir su kaynağı oluşturacağız.” dedi.

Konuşmaların ardından çelik isale hattı ve Esentepe içme suyu yatırımlarının açılışı gerçekleştirildi.

8 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
3c04f6cd87b12ff6362d597a8d15e198@