Çatışmada felç olan oğluna 12 yıldır gözü gibi bakıyor

Askere gönderdiği oğlu felçli olarak gelen anne, 12 yıldır evladına biri bebek gibi bakıyor ve tüm ihtiyaçlarını gideriyor. Kaynarca ilçesinde yaşayan Güneydoğu terör gazisi İsmail Sönmez, “Annemin hakkını hiçbir zaman ödeyemem. Annem olmasa hayata tutunamazdım.” diyor.

İsmail Sönmez, 2001 yılında dualarla askere uğurlandı. Ondan ayrılmak belki de en çok annesi Mürüvvet Sönmez\'e zor geldi. Oğlunun yolunu beklerken 2001 yılında kötü haberi aldı. Oğlu Hakkari’nin Çukurca ilçesinde PKK yönelik bir operasyonda vurulmuştu. Omuriliği zedelenmiş ve tamamen felç olmuştu. Askere sapasağlam gönderdiği oğlu terör belası sebebiyle yatağa mahkum hale gelmişti.

12 yıldır felçli


Anne Mürüvvet Sönmez, oğlunun yatağa bağımlı olmasına çok üzüldüğünü, çok ağladığını, ancak hiçbir zaman isyana düşmediğini söylüyor. Oğlunun yeme, içme, tuvalet ihtiyacı ve diğer bütün ihtiyaçlarını kendi ve eşi ile birlikte giderdiğini belirten Sönmez, “Aslan gibi delikanlıydı. 12 yıldır tamamen felçli. Bir bebekten daha çok bakıma ihtiyacı var. İhtiyaçlarını karşılamak bana zor gelmiyor. Allah’ın taktiri böyle. Gazi annesi de olmak nasipmiş. En azından oğlumu görebiliyorum. Bu sebeple Allah’a şükrediyorum.” diye konuştu.

“İnşallah bir daha hiçbir anne ağlamaz ve üzülmez” diye dua eden anne Sönmez, çözüm sürecini de başarıya ulaşmasını da canı gönülden istiyor. Sönmez, “Artık anneler fidanlar topraklara, yataklara düşmesin. Asker yolu gözleyen hiçbir anne her gün ‘ne olacak diye ölüp ölüp dirilmesin” temennisinde bulunuyor. Baba Zekeriya Sönmez ise oğlunun bakımında eşine yardımcı olduğunu belirterek, “Hanımın daha bir gün İsmail’e bakarken üf dediğini, surat ifadesinin değiştiğini görmedim. Hanım, oğlumuza bir bebek gibi bakıyor. Allah ondan razı olsun” ifadelerini kullanıyor.

"Annemin hakkını ödeyemem"


12 yıldır kendisine bakan annesinin hakkını hiçbir zaman ödeyemeyeceğini vurgulayan İsmail Sönmez, annesinin varlığının kendisini hayata bağlandığını kaydediyor. Sönmez, en çok annesine yük olduğu üzüldüğünü, annesinin üzülmemesi için bunu belli etmemeye çalıştığını belirtiyor.

İsmini aldığı dedesinin de Kurtuluş Savaşı sırasında Mudanya bölgesinde, babasının ise Kıbrıs Harekâtı\'nda çıkarma sırasında yaralanarak gazi olduğunu anlatan İsmail Sönmez, “Dedem ve babam gibi bana da gazilik nasip oldu. Benle birlikte 3 kuşak gazi ailesi oluyoruz.” diyor.
10 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]