Çankaya Köşkü'ne Beyaz Saray Modeli

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa İsen, Çankaya Köşkü'nü randevulu bir sistemle sınırlı bir şekilde halkın ziyaretine açacaklarını söyledi.

İsen, Sakarya Üniversitesi tarafından düzenlenen "Turizmde Marka Şehir Sakarya" konulu toplantıya katılmak üzere memleketi Sakarya'ya geldi. İsen, ilk olarak Vali Hüseyin Atak'ı makamında ziyaret etti. Vali Atak, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen'ın göreve geldikten sonra ilk ziyareti olduğunu ifade ederek, "Kendisine teşekkür ediyorum. Sakarya turizm alanında her geçen gün daha iyiye gidiyor. Sayın İsen, Sakarya'nın turizminin daha iyi yerlere gelmesi için çaba gösteriyor. Bundan dolayı kendisine teşekkür ediyorum" dedi.

Vali Atak'ın çini bir tabak hediye ettiği İsen, ardından Adapazarı Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Duran'ı ziyaret etti. Ziyaretten dolayı memnuniyetini dile getiren Duran, belediyenin önemli projeleri hakkında İsen'e bilgi verdi. Ziyaretin sonunda Başkan Duran, İsen'e vazo hediye etti.

Belediyeden ayrılırken bir gazetecinin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Kuzey Irak'a kara harekatının başladığı gün türbana serbestlik getiren Anayasa değişikliliğini onaylaması konusundaki sorusuna İsen, "Ben bir bürokratım. Bu konular benimle ilgili değil" cevabını verdi.

Çankaya Köşkü'nün halka açılmasıyla ilgili soru üzerine ise İsen, "Çankaya Köşkü özel bir alan. Burada herkesin dilediği gibi bir gezi yapılabilmesi mümkün değil. Bahçe içinde müze olarak değerlendirdiğimiz Atatürk Köşkü var. Buranın dışında kalan alanlarda randevuyla gezilebilmesi çalışması var. Yurt dışında yapılan uygulamalar var. Beyaz Saray örneği gibi sınırlı bir şekilde halka açabiliriz. Yeni bir web sayfası hazırlıyoruz. Web sayfasına kabul alarak, sınırlı sayıda kişilere gezme imkanı sağlayacağız. Çankaya Köşkü büyük alandır. Ankara içinde bitki türü özeliğiyle özel bir alandadır. İçinde tarihi binalar var. Buranın ilgi merkezi olduğunu biliyoruz. Burayı kendi şartları içinde sınırlı bir şekilde halka açacağız. Tadilat daha başlamadı. Kurullara gittikten sonra başlayacak. Henüz bir şey yok" diye konuştu.

16 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]