Cam kemik hastası Elif'e okulda anne desteği

Sakarya'nın Ferizli ilçesinde yaşayan Leyla Kocakan, 13 yaşındaki cam kemik hastası kızı Elif'e, her sabah götürdüğü okulunda da destek oluyor.

Cam kemik hastalığı (osteogenesis imperfecta) belirtileri 7 aylıkken ortaya çıkan Elif Kocakan, birçok ameliyat geçirmesine karşın yaşama sevincini kaybetmedi. Elif, hastalığının getirdiği tüm sıkıntılara, anne ve babasının desteğiyle göğüs geriyor.

Anne Leyla Kocakan (34) yaptığı açıklamada, 7 aylıkken hastalık belirtileri görülmeye başlanan kızına, tam teşhisin 4 yaşındayken konulduğunu söyledi.

Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesindeki ameliyatların ardından kızının aralıklarla yürüdüğünü ancak kırıkları bulunduğunda bunun mümkün olmadığını anlatan Kocakan, şöyle devam etti:

"Kırıklar nedeniyle 3-4 yıldır yürüyemiyordu, bu yıl yeni yürümeye başladı. Bacaklarının alt ve üst kısımlarındaki kemiklerde, çelik tellerle güçlendirilme yapıldı. Ortezlerle de dıştan sağlamlaştırıldı. Yaşamı zor, onu her şeyden sakınıyoruz. Çocuklar doğal olarak hareketliler, ister istemez onun hareketlerini, oyunlarını kısıtlıyoruz. Çevreden, dışarıdaki insanlardan koruyoruz. Onu okulda bekliyoruz. En ufak çarpması, düşmesi veya kendi hareketleriyle bir yerleri kırılabilir."

Kocakan, "Elif'i sabah eşimle okula götürüp, sırasına yerleştiriyoruz. Bütün gün okulda bekliyorum. Öğlen yemekte, teneffüslerde sürekli yanındayım. Sadece ders sırasında dışarı çıkıyorum. Okul çıkışında tekrar beraber alıyoruz, eve getiriyoruz. Okula Elif ile gidip geliyoruz. Onun gidebildiği yere kadar biz de onunla gideceğiz" dedi.

Kızına kemik kırılmasını durdurmak amacıyla tedavi uygulandığını belirten Kocakan, ergenlikten sonra kızının durumunun düzelebileceğini, bunu zamanın göstereceğini ifade etti.

Kardeşine ve babasına da aynı teşhis konuldu

Kocakan, aynı hastalığı taşıyan 8 yaşındaki kızı Medine'ye ise Elif'in durumu nedeniyle daha erken teşhis konulabildiğini anlattı.

İki kızının birlikte tedavi gördüğüne işaret eden Kocakan, "Medine'nin tedavisine daha erken başlandığı için Elif'ten daha iyi durumda. Biz de daha bilinçli olduk. Ablasında yaptığımız birtakım yanlışları Medine'de yapmadık, daha dikkatli olduk. Hastalık genetikmiş. Babasına da aynı teşhis konuldu" diye konuştu.

Fabrikadaki görevinden ayrılarak bakkal işleten baba Erol Kocakan (37) ise kızına her an müdahale etmesi gerektiği için kendi işini kurduğunu kaydetti.

Kendisinin de cam kemik hastası olduğunu çocuklarının teşhisinden çok sonra öğrendiğini bildiren Kocakan, hastalığının, belindeki rahatsızlık nedeniyle kemik ölçümü yapıldığında ortaya çıktığını belirtti.

"İstediğim gibi gezip dolaşamıyorum"

Elif Kocakan ise hastalığı nedeniyle istediği gibi gezip dolaşamadığını söyledi.

Okulda genellikle kendisiyle aynı hastalığı bulunan bir arkadaşıyla oynadığını dile getiren Kocakan, "Beden eğitimi derslerinin olduğu gün tabletle oynuyoruz veya tahtada resim yapıyoruz. Futbola ilgim olduğu için teknik direktör olmak istiyorum. Oynayamam belki ama teknik direktör olabilirim" ifadelerini kullandı.

8 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]