Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'
Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'

Büyükşehir'den Tıp Fakültesi'ne ultrasonografi hediyesi

Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Kliniği’ne, Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nden endoskopik ultrasonografi cihazı hediye edildi. Tanısal işlemlerin yanı sıra tedavi sürecinde de büyük katkı sağlayan cihaz vatandaşların hizmetine sunuldu.

Sakarya Kamu Hastaneleri Birliği’ne bağlı faaliyet gösteren Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi birçok klinikte yapılan çalışmalarla hizmet kalitesini arttırmaya devam ediyor. Çalışmalara destek veren Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu da Gastroenteroloji Kliniği’nde teşhis ve tedavi sürecine büyük katkı sağlayan yeni bir cihazın kliniğe kazandırılmasını sağladı. Konuyla ilgili açıklama yapan Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Erkan Parlak, “Büyükşehir Belediyesi’nin Kliniğe satın aldığı cihazla teşhis ve tedavilerin daha hızlı ve verimli sonuçlanması sağlanacağından Büyükşehir Belediyemize teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

Endoskopik ultrasonografi ince esnek bir tüp olan endoskop ucuna yerleştirilmiş ultrasonografi cihazı ile yapılan bir tıbbi işlemdir. Yemek borusu, mide, on iki parmak barsağı, rektum gibi içi boş organların duvarlarını ve bu organlara komşu pankreas, safra yolu, safra kesesi, karaciğer gibi organları inceler. Doppler ultrasonografi özelliği ile beraber bazı kan damarlarının incelenmesine de imkan vermektedir.

Endoskopik işlemlerde olduğu gibi önce ağız yolu veya anal yolla endoskopi yapılmakta ve araştırılan hastalığın özelliğine göre uygun yere gelindikten sonra, endoskopun ucundaki ultrasonografi probu ile inceleme yapılmaktadır. İşlem ayaktan, şuurlu sedasyon altında sindirim sistemi hastalıklarında özelleşmiş gastroenterologlar tarafından yapılır ve yapılan inceleme ve işlemlere bağlı olarak ortalama 10-60 dakika sürer.
8 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]