Büyükşehir Belediyesi'nin İsmi Değişti

863 belediyenin kapatılmasını örgören tasarı Ak Partililerin oylarıyla kabul edildi.

TBMM İçişleri Komisyonu'nda, nüfusu 2 binin altına düşen 863 belde ve ilk kademe belediyesinin kaldırılmasını öngören kanun tasarısı AK Partili Milletvekillerinin oylarıyla kabul edildi.

TBMM İçişleri Komisyonu'nda, nüfusu 2 binin altına düşen 863 belde ve ilk kademe belediyesinin kaldırılmasını öngören kanun tasarısı AK Partili Milletvekillerinin oylarıyla kabul edildi.

AK Parti'nin tasarının maddelerinin görüşülmesi sırasında konuşma süreleri ve önerge vermeyle ilglii sınır konulmasına dönük önerisinin kabul edilmesinden sonra CHP, MHP ve DTP milletvekilleri komisyon toplantısını terketmişti. Toplantıda muhalefetin olmaması nedeniyle tasarının maddeleri kısa sürede oylanarak kabul edildi.

43 yeni ilçe kurulmasını öngören tasarı ile toplam 3 bin 225 olan belediye sayısı 2 bin 103'e düşecek. AK Parti hükümeti, gelecek yıl yapılacak yerel seçimler nedeniyle tasarının 28 Mart tarihinden önce yasalaşmasını hedefliyor.

Tasarıya göre kurulması öngörülen ilçeler şunlar: Adana'da; Çukurova, Sarıçam, Ankara'da; Pursaklar, Antalya'da; Aksu, Döşemealtı, Kepez, Konyaaltı, Muratpaşa, Diyarbakır'da; Bağlar, Kayapınar, Sur, Yenişehir, Kocaeli'nde; Başiskele, Çayırova, Darıca, Dilovası, İzmit ve Kartepe, İstanbul'da; Arnavutköy, Ataşehir, Başakşehir, Beylikdüzü, Çekmeköy, Esenyurt, Sancaktepe, Sultangazi, İzmir'de; Bayraklı, Karabağlar, Mersin'de; Akdeniz, Mezitli, Toroslar, Yenişehir, Sakarya'da; Adapazarı, Arifiye, Erenler, Serdivan, Samsun'da; Atakum, Canik ve İlkadım, Erzurum'da; Palandöken, Yakutiye,Eskişehir'de; Odunpazarı, Tepebaşı.

Tasarıyla, Adapazarı Büyükşehir Belediyesi'nin adı, "Sakarya Büyükşehir Belediyesi"; İzmit Büyükşehir Belediyesi'nin adı ise "Kocaeli Büyükşehir Belediyesi" olarak değiştirilecek.

Tasarı, büyükşehir belediyesi sınırları içinde bulunan 147 ilk kademe
belediyesinin tüzel kişiliklerinin kaldırılarak diğer ilçelerin mahallelerine katılmasını da düzenliyor.

16 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]