Büyük Kudüs Mitingi için çağrı

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Filistin’in başkenti olan Kudüs’ü terör devleti olan İsrail’in başkenti olarak tanıması tüm dünyada ve Türkiye’de büyük tepki topladı. Sakarya Saadet Partisi Gençlik Kolları Başkanı Ali Ahmet Çelik’te, konu ile ilgili açıklamalar da bulundu.

Çelik, yaptığı açıklamada:

“Malumunuz ABD Başkanı Trump, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdı. Trump’ın tutarsız bir lider olduğunu biliyoruz. Ancak Kudüs'ü İsrail'in başkenti ilan etmesi en tutarsız adım oldu. Böyle bir kararın ardından yaşanacak olayların hesabını veremez. Müslümanların birbirine düşmüş halinden en çok yararlanan ülke, terör devleti İsrail’dir. İslam ülkeleri birbirleriyle boğuşurken, İsrail adım adım Arz'ı Mev’ud hedefine yürüyor. Kudüs bizim onurumuzdur, namusumuzdur, izzetimizdir. Kudüs bir İslam şehridir ve böyle kalmaya devam edecektir. Bugün İslam dünyasına bakıp kimse ellerini ovuşturmasın. Bu coğrafya Moğol istilalarını, Haçlı seferlerini bertaraf etmeyi nasıl başarmışsa, İsrail’in, ABD’nin planlarını da öyle boşa çıkaracak ve tarihin çöplüğüne atacaktır. Mavi Marmara anlaşmasında, Türkiye hükümeti Kudüs'ü antlaşma metninde İsrail'in başkenti olarak tanımıştır. Bu yüzden, Hükümet ilk iş olarak bu anlaşmayı feshetmelidir.” Diyerek sert bir şekilde tepkisini dile getirdi. Başkan Çelik bu karara karşılık Türkiye’nin yapması gerekenleri maddeler halinde belirtti:

-İslam Ülkeleri, mevcut bütün ihtilaf ve ayrılıkları bir kenera bırakıp, Kudüs davası etrafında birleşmelidir

-İslam İşbirliği Teşkilatı derhal toplanmalıdır.

-Karşı bir adım olarak bütün İslam ülkeleri Kudüs’ü Filistin’in başkenti olarak ilan etmelidir.

-İslam Ülkeleri, İsrail ile olan bütün siyasi, ekonomik ve varsa askeri ilişkilerini askıya almalıdır.

-İslam ülkeleri hava sahalarını İsrail’e ait bütün uçuşlara kapatmalıdır.

Ayrıca Çelik, ''Saadet Partisi olarak 10 Aralık Pazar günü İstanbul Yenikapı’da düzenlenecek “Kudüs Mitingi ’ne tüm ihtilaflarımızı bir kenara bırakıp vatandaşlarımızın ve gençlerimizin mitinge katılması için davet ediyoruz.''

5 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]
Yorum ekle