"Bu ürün, fındıktan 80 kat daha fazla kârlı"

8 yıl önce
Karasu Ziraat Odası Başkanlığı tarafından hazırlanan programda, Karasulu vatandaşlara kesme çiçekçilik konusunda bilgiler verildi.

Kesme çiçek yetiştiriliciliği hakkında bilgi vermek üzere Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Karasu Hürriyet Köyü\'nde vatandaşlara bilgi verdi.  Kesme çiçek yetiştirilirciğinin bu bölgenin kurtuluşu olabileceğini belirten Karadeniz,”Fındığa göre aynı büyüklükteki bir araziden kesme çiçek yetiştiriliciği ile 80 kat daha fazla gelir elde edilebileceğini” söyledi.

Karasu’da kesme çiçek yetiştiriliciliğini rahatlıkla yapılabileceğini belirten Karadeniz, "Çok sıcak havalarda kesme çiçek yetiştirilemiyor, Antalya yöresinde kış ılıklığı olduğu için burada kolaylıkla yetiştiriliyor, Ancak yaz aylarında burada hava sıcaklığının yüksek olması nedeniyle daha yüksek yörelerde yetiştirilebiliyor. Temmuz, Ağustos aylarında buradaki yetiştirilicik azaldığı için Sakarya ve Karasu gibi bölgelerde ihtiyaç karşılanabilir. Ancak Karasu’da kesme çiçek çok fazla bilinmiyor. Yetiştirilmeme sebebine baktığımızda ilk önce göze çarpan bizde çiçek kültürünün olmaması. Yine arazilerin hisseli olması yetiştiriliciğin önündeki engel olarak görülüyor. İsrail bu işi çölde yapıyorsa, Hollanda çiçek üretebiliyorsa, bir durup düşünmemiz lazım, kesme çiçeğin pazarı 51 milyar dolar. Dünyanın birçok yerinde kesme çiçekçilik yetiştiriliyor ancak ya pazara uzak yâ da verimleri düşük. Ayrıca kesme çiçek ithal etmek isteyen çok sayıda ülke var. Bi bu konuda çok avantajlıyız. Pazar konusunda sıkıntı yok ve 50’ye yakın ülkeye çiçek satıyoruz” dedi.

"Fındıktan 80 kat daha fazla gelir elde ediliyor"

Kesme çiçekçiliği ile ilgili detaylı bilgiler veren Prof. Dr. Turan Karadeniz, ”Alınan çeliklerin dikilmesinin üzerinden 4 ay sonra hasat zamanı geliyor ve bir çelikten 2-3 yıl hasat yapılıyor. 200 metrekare seranın bir yıllık toplam maliyeti ortalama 3 bin 150 TL. Geliri ise 9 bin TL. Yani 1 seradan yıllık 6 bin TL kâr elde ediliyor. Bu konuştuğumuz 200 metrekare için. Bu ürün Fındıktan 80 kat daha fazla”diye konuştu.