Bu dereden su değil pislik akıyor

Sakarya’nın Akyazı ilçesinden geçen ve kimyasal atıklar nedeniyle simsiyah akan, içinde canlı türü yaşamayan dereden çevreye yayılan koku vatandaşları canından bezdirdi.

Karacasu Deresi ile birleşerek Sakarya Nehri’ne dökülen, Akyazı İlçesi Kızılcıkorman Mahallesi’nin ortasından geçen deredeki kirlilik, bölge halkını çileden çıkarttı. İddialara göre dere, mahallenin yakınında bulunan bir fabrikanın bıraktığı atıklar nedeniyle simsiyah akıyor, içinde canlı türü yaşamıyor ve çevreye ağır koku yayılıyor. Vatandaşlar yetkili mercilere şikayet ve başvurularda bulunduklarını ancak şu ana kadar bir sonuç elde edemediklerini ve yetkililerden yardım beklediklerini söyledi.

“Fabrika kurulmadan önce çok temiz akan bir dereydi”

Kızılcıkorman Mahalle’sinde yaşayan Teyfik Şahin, “Kızılcıkormanköyü’nde ikamet ediyoruz. Şuanda bu derenin kirli akmasının sebebi burada bulunan fabrikadır. Bu dere bizim meramızın, hayvanlarımızın yanından da geçmekte bu kanal tamamen kimyasal akıyor, defalarca şikayet etmemize rağmen; Tarım İl Müdürlüğü’ne, Sağlık Bakanlığı’na şikayet dilekçelerimizi vermemize rağmen bu zamana kadar bu konuyla ilgili hiçbir şekilde önlem alınmadı. Bu kanaldan tarım yapan bazı çiftçi komşularımız marul ve mısır sulamasıda yapıyorlar. Tamamen insan sağlığını tehdit ediyor. 15-20 yıldan beri bu şikayet var, yani fabrika kurulduğundan beri sağlığımızı tehdit ediyor. Fabrika kurulmadan önce çok temiz akan bir dereydi burası. Çocukluk yıllarımızda balık avlıyorduk buralarda. Ama bu fabrika kurulduktan sonra bu su tamamen kimyasal akıyor” dedi.

“Koku yüzünden evimizin balkonunda oturamıyoruz”

 Şahin, “Kokusu çok aşırı derecede rahatsız ediyor, özellikle geceleri salıyorlar kimyasal maddeyi. Bu su, Karacasuyu’na bağlanıyor burası tam Kızılcıkorman’ın, yaşadığımız köyün içerisinden geçerek Karacasuyu’na bağlanıyor. Bundan Türkormanköy’ü, Çatalköprü ve bir sürü köyler de şikayetçi. BİMER’e bile şikayette bulunduğumuz halde, hiçbir şekilde burayla ilgilenilmedi. Geceleri çok aşırı derecede rahatsızlık veriyor buradan gelen koku. Koku yüzünden evimizin balkonunda, bahçelerimizde oturamıyoruz. Evimizin içerisine kadar girdi bu koku” diye konuştu.

“Bu suda zamanında balık tutup, yüzmeyi öğrendim tertemizdi burası”

Kızılcıkorman Mahallesi Azası Hasan Öztürk, “Köyümüzden geçen su görüldüğü gibi, ne aktığı belli değil. Kokusu ve pisliği. Okul ve Kur’an Kursumuzun yanı. Bütün köyümüz bundan şikayetçi. Geceleri sokağa çıkıp gezinti yapılamıyor kokudan. Bu suda canlı varlıkta yaşamıyor artık. Yetkililerin bu konuyla ilgilenmesini istiyoruz. Özellikle Akyazı Belediye Başkanı Hasan Akcan beye sesleniyorum, lütfen bu işle ilgilensin. Gerekli yerlere şikayetler yapıldı, Sağlık Bakanlığından geliyorlar buraya bakıyorlar ve sağlığa zararlı değildir deyip gidiyorlar. Bunun zararlı olduğu gözle görülen bir şey ve geldiği fabrikada belli. Balık kalmadı, canlı varlık kalmadı bu suda ben zamanında yüzmeyi öğrendim, tertemizdi burası. Aynı zamanda su içtiğimiz zamanlarda oldu bu sudan, bu suyun dibi gözüküyordu. Şuanda yani fabrika kurulduktan sonra suya baktığımızda pislikten başka hiçbir şey yok. Fabrika benim için önemli değil, kimin olursa olsun ben köyümü düşünürüm” şeklinde konuştu.

“Hiç kimse taşın altına elini koymuyor, mağdur olan biziz”

Mahalleli Süleyman Erginyavuz, “Bu derenin sorunu aşağı yukarı 15-20 seneden beri böyle devam ediyor. Bu derede eskiden balık tutar, sebzelerimize sulama yapardık. Şimdi hiçbir şey yapmak mümkün değil. Yaklaşık dereye benim evimin uzaklığı 300 metre uzakta olmasına rağmen, dereden gelen koku beni rahatsız ediyor. Kızılcıkorman bu derenin tam ortasında, buna hiçbir çözüm bulmadıkları gibi bugüne kadar yapılan bütün şikayetleri ve başvuruları da hiç dikkate almadılar, zararsız diye yine aynı akmaya devam ediyor su” ifadelerini kullandı.

“Derede tahlili yapan kişiler gelsin burada birkaç gün yaşasın”

Erginyavuz, “Yalnız madem zararsız, bu derede neden canlı yaşamıyor. Akyazı Belediye Başkanı’na sesleniyorum özellikle, Sağlık Bakanlığından gelen kişiler bu suda neye göre tahlil yapıyorlar. Zararsız diyorlar ama neden canlı yaşamıyor bu suda, çoluk çocuk bunun içerisine giriyor. Hayvanlar içine giriyor. Eskiden balık avlanıyordu bu suda şimdi balıklar yok, nereye gittiler. Eğer çok zararsızsa bu tahlil yapan kişiler gelsin burada birkaç gün yaşasın veya gelsin girsinler bu suyun içine zararlımı, zararsızmı o zaman görelim. Bu durumdan bütün millet şikayetçi. Nereden geldiği belli, aslında fabrika bir filtre taksa veya başka bir önlem alsa bu iş kökünden hallolur. Hiç kimse taşın altına elini koymuyor yalnız mağdur olan burada vatandaş, millet, biziz. Yetkililerden ricam, buranın bir an önce çözüme kavuşturulması” dedi.

5 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]