BMW motorlu Verso'nun seri üretimine başlandı

Toyota’nın dizel teknolojisi ve yeni nesil çevreci teknolojiler konusunda BMW ile yaptığı işbirliği anlaşmasında ilk adımı attı.

Toyota ile BMW grubu arasında dizel motor tedarik anlaşmasının imzalanmasından 2 yıl sonra, BMW motoru taşıyan ilk Toyota modeli olan Verso 1.6 D-4D, Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye AŞ tarafından 8 Ocak\'tan itibaren üretilmeye başlandı. Böylelikle, Verso modeli, 4 dizel ve 2 benzinli motor olmak üzere daha geniş bir ürün çeşitliliğine ulaştı.

Dizel motorlu Verso

Bu proje ile aracın mevcut konforu ve dinamik performansı korunarak, şanzıman ve araç elektroniğinin yeni motor ile kusursuz birleşimi gerçekleştirildi. Verimliliği ve yakıt emisyonunu iyileştirmek amacıyla, motor taşıyıcıları, çift ağırlıklı volan ve debriyaj baskı sistemi, yeni vites kutusu ve duruş-kalkış sistemi gibi parçalar yeniden tasarlandı ve geliştirildi. Sakarya’daki üretim tesislerinde gerçekleşen dizel motorlu Verso’nun hattan çıkış törenine Toyota Motor Europe (TME) Başkan ve CEO’su Didier Leroy, BMW Satış Sonrası Faaliyetleri Yönetimi Kıdemli Başkan Yardımcısı Dr. Markus Schramm ve Toyota Türkiye Genel Müdür ve CEO’su Orhan Özer ile fabrika çalışanları katıldı.

200 kişilik ekip

Toyota Motor Europe (TME) Başkan ve CEO’su Didier Leroy, törende yaptığı konuşmada, BMW grubu ile işbirliğinin 2 yıl önce başladığını söyledi. Bu işbirliğinin ilk adımı olan dizel motorlu Verso projesinde, Toyota ve BMW çalışanlarından oluşan 200 kişilik büyük bir ekibin görev aldığını belirten Leroy, “Bu ekibin bütün üyeleri takım ruhu çerçevesinde yüksek verimlilikle çalıştılar. Projenin her aşamasında gösterdikleri adaptif esneklik ve yüksek kalite performansı için tüm Toyota Türkiye çalışanlarına da ayrıca teşekkür ederim. İlk ortak projenin başarıyla tamamlanması, işbirliğimizin doğru bir karar olduğunun kanıtıdır.” dedi.

Toyota ve BMW işbirliği

Toyota Türkiye Genel Müdür ve CEO’su Orhan Özer de Toyota ve BMW işbirliğinin ilk adımı olan dizel motorlu Verso’nun seri üretimine başlanmasını kutlamak üzere bir araya geldiklerini belirtti. Özer, şunları söyledi: “Toyota Türkiye olarak, bu zorlu projeyi yürütmek üzere seçilen ilk üretim tesisi olmanın gururunu duyuyoruz. Bugün Toyota Motor Manufacturing Turkey\'in (TMMT) tarihi açısından önemli günlerden biri olup, Toyota\'nın küresel başarısına katkıda bulunmak için gösterdiğimiz çabalar açısından da yeni bir kilometre taşıdır. Geçtiğimiz yıl Haziran ayında üretimine başladığımız Corolla Sedan’ın yanı sıra dizel motorlu yeni Verso’nun da müşteri beklentilerini karşılayarak, Türkiye’de ve diğer pazarlarda global Toyota satışlarını artıracak önemli bir rol üstleneceğine inanıyorum.”

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye AŞ, Sakarya’da bulunan tesislerinde, Verso serisini üreten tek tesis olmasının yanı sıra haziran ayından bu yana yeni nesil Corolla’yı da üretiyor.
9 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]