BM, İsrail'i Kınadı ABD Rahatsız Oldu

İsrail-Filistin arasında tırmanan gerginlik nedeniyle olağanüstü toplanan BM Güvenlik Konseyi, Gazze Şeridi'ndeki şiddete bir an önce son verilmesi çağrısında bulundu.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, "İsrail'in roket salrıdılarına karşı kendisini konumasını haklı buluyorum ancak aralarında çocukların da olduğu birçok kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebep olan aşırı ve orantısız saldırıları kınıyorum" dedi. 

Güvenlik Konseyi Dönem Başkanlığını yürüten Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vitaly Churkin, "Güvenlik Konseyi üyeleri, İsrail'in güneyinde ve Gazze'de hayatını kaybeden siviller için derin üzüntü duymaktadır. Bölgede şiddetin tırmanmasını kınıyoruz" dedi. Churkin, "Bu olaylar tüm tarafların saldırıları bir an önce durdurması gerektiğini açık bir şekilde ortaya koyuyor" şeklinde konuştu.

Ban Ki-Moon ise, Filistin'in sadece dün, İsrail'e 26 roket saldırısı düzenlediğini söyleyerek, "Filistinlilerin roket saldırılarını da kınıyorum. Bu tür terörist eylemler de bir an önce sona ermeli" dedi. 

Bu arada diplomatik kaynaklar, Ki-Moon'un İsrail'i "orantısız" ve "aşırı güç" kullanmakla suçlamasının ABD'yi rahatsız ettiğini belirtti.

İsrail'in, roket saldırılarına son vermek amacıyla Çarşamba gününden bu yana düzenlediği kara ve hava saldırılarında içlerinde çocuklar ve sivillerin de bulunduğu 66 Filistinli hayatını kaybetti.
16 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]