Bitkin düşen pelikan tedavi edildi

Hendek İlçesi\'nde duyarlı vatandaşlar tarafından bulunarak Hendek İlçe Zabıta Müdürlüğü\'ne teslim edilen Pelikan Sakarya Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü ekiplerince Hendek Zabıta Müdürlüğünden teslim alınarak tedavisinin yaptırılması için Arifiye İlçesi\'nde bulunan özel bir veteriner kliniğine götürüldü.

Klinikte yapılan ilk muayenede pelikanın vücudunda herhangi bir yaralanma ve kırık bulunmadığı tespit edilirken, pelikanın muhtemelen enfeksiyon kaptığı veya bitkin düşmüş olabileceği teşhisi konuldu.

Veteriner Hekim Mustafa Yıldız, Pelikana yoğun antibiyotik ve besin takviyesi yapılarak gözlem altında tutulacağını bildirirken, Klinikte yapılan ölçümde pelikanın boyunun yaklaşık 150 cm ve kanat açıklığının ise yaklaşık olarak 250 santimetre olarak ölçüldüğünü söyledi.

Yaşam alanları


Yaşam alanları nehir deltaları, tuzlu lagünler, bataklıklar, sığ deniz kenarları olan pelikanlar balık ve diğer su canlıları ile besleniyorlar. Güneydoğu Avrupa, Asya ve Afrika’da üreyen bu tür, Türkiye\'de; sadece Doğu Akdeniz, Doğu Anadolu, Orta Anadolu ve Doğu Karadeniz\'de sulak alanlarda görülüyor.

Yaz göçmeni


Yaz aylarında İç Anadolu’nun merkezi ve doğusu ve özellikle Seyfe Gölü, Aktaş Gölü ve Ereğli Sazlıklarında yoğunlaşan pelikanlar Türkiye için yaz göçmeni olarak anılıyor. Sakarya Orman ve Su İşleri Müdürlüğü yetkilileri Pelikanın, tedavi süresinin bitimini takiben yolculuğuna kaldığı yerden devam edebilmesi için Poyrazlar Gölü Tabiat Parkındaki Poyrazlar Gölünde yaşamına devam edeceğini açıkladılar.
Radyocerrahi tedavi
pelikan yayınları
9 yıl önce
title
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]