Bireysel emeklilik otomatik katılım sistemi başlıyor

Kapı Sistemleri, Otomatik & Seksiyonel Kapı, Çelik Kapı , Garaj Kapıları, Ahşap-Amerikan Panel Kapı
Kapı Sistemleri, Otomatik & Se…
Merdiven otomatik arıza
kartlı manuel otomatik geçiş s…
6 yıl önce
 Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul İş Bankası Adapazarı Şube Müdürü Onur Esen Bektaş, Anadolu Hayat Bölge Müdürü Mustafa Beyalan ve Bölge Müdür Yardımcısı Mesut Örnek’i ağırladı.

SATSO Yönetim Kurulu Üyelerinin de bulunduğu ziyarette Anadolu Hayat ve Emeklilik Yetkilileri tarafından Bireysel Emeklilik Sistemi ile ilgili bilgilendirme yapıldı. Söz konusu ziyarette konuşan SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul Bireysel Emeklilik Sisteminin devlet tarafından desteklenmesinin önemine vurgu yaparak sistemin gelecek aktif iş yaşamı süresince bireylerin emeklilik dönemine yönelik tasarrufa teşvik etmesi anlamında güzel bir çalışma olduğunu ifade etti.

İş Bankası Adapazarı Şube Müdürü Onur Esen Bektaş ve Anadolu Hayat Bölge Müdürü Mustafa Beyalan SATSO Yönetim Kurulu’na yaptıkları sunumda 1 Ocak 2017 itibariyle Bireysel Emeklilik Sistemi’nin otomatik katılım ile zorunlu hale getirileceğini ifade ettiler.

Konu ile ilgili açıklama yapan Adapazarı Şube Müdürü Bektaş “Bireysel Emeklilik Otomatik Katılım Sistemi 1 Ocak 2017 itibariyle faaliyete geçecek ve kamu kurumlarının tümü yeni sisteme dahil edilecek. Özel sektörde faaliyet gösteren şirketlerde ise çalışan sayısı ölçeği itibariyle büyük kuruluşlardan başlanarak kademeli olarak sistem kapsamına alınacak. Sistemde çalışan katkı payı olarak bilinen ödeme tutarı, prime esas aylık kazancın yüzde 3’üne karşılık gelen tutar olarak belirlendi. Bu tutar çalışanın ücretinden kesilerek işveren tarafından emeklilik şirketine aktarılacak. Çalışanlar bu yüzde 3’lük orandan fazlasını ödemeyi de talep edebilir. Sisteme girip cayma hakkını kullanmayan çalışanlar için bir defaya mahsus Devlet Katkısı hak ediş ve ödeme koşullarına tabii olmak üzere katılımcılara bin TL ilave Devlet Katkısı sağlanacak. Ayrıca emeklilik hakkını kullanarak, birikimini en az 10 yıl boyunca yıllık gelir sigortası kapsamında düzenli gelir olarak almayı tercih eden çalışana, birikiminin yüzde 5’i karşılığında devlet katkısı ödemesi yapılabilecek. Sisteme SGK’ya bağlı sigortalı çalışanlar ile Emekli Sandığına bağlı devlet memurları katılabilecek. Mevcut Sistemdeki yüzde 25 devlet katkısı avantajı, çalışanlar tarafından ödenen katkı paylarına aynı hak ediş koşullarıyla sağlanacak.” bilgilendirmesinde bulundu