Belediyelerin İtiraz Etme Hakkı Var

AK Parti Sakarya Milletvekili Recep Yıldırım, kapanması kararlaştırılan belediyelerin itiraz etme haklarının bulunduğunu bildirdi.

AK Parti İl Başkanı Yusuf Alemdar, belediye başkanları ve milletvekilleri ile birlikte Adapazarı Kültür Merkezi'nde (AKM) bir araya gelerek, kapatılması kararlaştırılan belediyelerle ilgili bir değerlendirme toplantısı yaptı.

Recep Yıldırım, toplantıda yaptığı konuşmada, Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılan belde belediyelerinin kapatılması ve ilçe belediyelerin sınırlarının genişletilmesine ilişkin kanunun tasarısının kısa zamanda mecliste onaylanacağını ve yasalaşacağını kaydetti.

Kanun çerçevesinde Güneşler beldesinin Adapazarı'na, Bekirpaşa, Çaybaşı Yeniköy beldelerinin Erenler'e, Yazlık ve Kazımpaşa beldelerinin ise Serdivan'a bağlanacağını ifade eden Yıldırım, ''Ayrıca, Nehirkent ve Hanlı beldeleri Arifiye'ye, Büyükşehir Belediyesi kapsamındaki Kurtköy ve Kırkpınar beldeleri Sapanca'ya, Küçücek beldesi Akyazı'ya, Yeşilyurt beldesi Hendek'e bağlanacak. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre nüfusu 2 binin altında olduğu için kapatılması uygun görülen beldelerimiz var.'' diye konuştu.

Nüfusu 2 binin altındaki beldelerin kapanmaması için nüfuslarının 2 binin altında olmadığını belgelemeleri gerektiğinin altını çizen kapanması kararlaştırılan belediyelerin itiraz hakları olduğunu kaydetti.

Ancak bunu belgelemeleri gerektiğini anlatan Yıldırım, "O zaman bu kanun resmiyet kazanana kadar elimizden gelen mücadeleyi gösteririz. Belki bu beldelerde kapanmaz. Bu sebeple yapılacak her türlü itiraza açığız'' dedi.
16 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
acb65438f2d453fecddc83554d2e91ba@