Batı Karadeniz'in saklı cenneti: Sülüklü Göl

Batı ladini
sakarya özel batı dilleri merk…
8 yıl önce
Bolu\'nun Mudurnu ilçesinde bin 200 rakımda, orman içerisinde bulunan Sülüklü Göl, eşsiz manzarasıyla doğa severlerin ilgisini çekiyor.

Bolu\'nun Mudurnu ilçesinde, bin 200 rakımda, orman içerisinde bulunan ve sonbaharın gelmesiyle farklı renklere bürünen Sülüklü Göl, sunduğu görsel şölenle doğa severleri bekliyor.

Sakarya sınırında, Tavşansuyu köyü sınırları içerisinde bulunan gölün, 1703\'teki tektonik hareketlerle meydana gelen çökme sonucu oluştuğu belirtiliyor. 

Su yüzeyinde kalan çam ve meşe ağaçlarının ilginç görüntü oluşturduğu göl 60 dönümlük bir alanı kapsıyor. Gölün bulunduğu bölgeye, toprak yoldan araçla ulaşılabiliyor. Yol boyunca, çevreden akan dereler ve sonbahar renklerinin hakim olduğu doğa, güzel görüntüler sunuyor.

İstanbul\'a 3 saat uzaklıkta yer alan, mevsimine göre turkuaz ya da yeşilin tonlarının görülebildiği göl, doğa severleri büyülüyor. Aralarında alabalığın da olduğu çeşitli balık türlerine ev sahipliği yapan Sülüklü Göl çevresinde boz ayı, tilki, karaca ve yaban kedisinin görülebildiği bildiriliyor.

Sakarya\'dan gelen Bülent Turgut, bu alanı 2010\'da keşfettiğini söyledi.

Doğada vakit geçirmek, piknik ve spor yapmak için buraya geldiğini belirten Turgut, "Burası Türkiye\'nin en güzel yerlerinden biri. Burayı gazetede okumuştum, internetten araştırdığımda gölü ve ağaçlık bölgesi beni çok etkiledi, herkesin görmesini tavsiye ederim" dedi.

Kocaeli\'nde kuaförlük yapan Osman Çağlayan ise yaklaşık üç yıldır Sülüklü Göl\'e geldiğini ifade etti. Genellikle arkadaşlarıyla dinlenmeye geldiğini dile getiren Çağlayan, "Doğası çok güzel, temiz havası var. Arkadaşlarla eğlenmeye geliyoruz. Doğası harika, trafik, insan, hiçbir şey yok sadece doğa sesi, göl ve biz varız. Sülüklü Göl, kesinlikle herkesin gelip görmesi gereken ender yerlerden" diye konuştu.