Basın mensuplarının yıpranma hakkı geri veriliyor

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Sakarya İl Müdürü Nurten Canbasoğlu, basın mensuplarının yıpranma hakkının geri verildiğini belirterek, bu haktan faydalanmak isteyenlerin 31 Mayıs’a kadar SGK’ya müracaat etmeleri gerektiğini söyledi.

Düzenlediği basın toplantısında konuşan SGK İl Müdürü Nurten Canbasoğlu, “Basın çalışanlarının yıpranma hakları kaldırılmıştı. Ancak hükümet aldığı yeni bir kararla, basın ve gazetecilik mesleğinde çalışıp basın kartı sahibi olanlarla, TRT’de çalışanlar, yasama organı üyeleri ile dışarıdan atanan bakanların yıpranma hakkını geri verdi. 2008 yılı Ekim ayı başından 2013 Şubat ayı başına kadar geçen süreye ait yıpranma payını kazanmak isteyenlerin, kanun yürürlüğe girdiği tarih itibariyle 6 ay içinde prim, kesenek ve kurum karlılığı farklarını ödemeleri gerekmektedir. Bunun için de kurumumuza son başvuru tarihi 31 Mayıs’tır” şeklinde konuştu.

İşverenlere, gerekli çalışmaları yapmaları konusunda uyarıda bulunan Canbasoğlu, “Şubat ayından sonraki aylık belgeleri verirken 32 nolu bir belge türü var. Bu belge türüyle 31 Mayıs’a kadar kuruma dilekçenizle müracaat etmeniz gerekiyor. Biz de bu belgelerinizi inceleyeceğiz. Denetmen arkadaşlarımız gidecek yerinde denetim yapacak. Biz bu çalışmayı bir günde tamamlayabiliriz. Büyük önem arz eden bu durumdan çalışan kazançlı çıkacaktır” diye konuştu.
10 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]