Başarıyı Arttırmak İçin Ücretsiz Kurslar Açılacak

Sakarya’da önceki senelerden itibaren süregelen ve bu sene “Önce Eğitim Kampanyası” adı altında toplanan projelerin arasında yer alan Sakarya Eğitimde Başarıyı Artırma Projesi (SEBAP) düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyuna açıklandı.

Vali Yardımcısı Uğur Aladağ, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yazıcı ve Proje Hazırlama Kurulu üyelerinin de katıldığı basın toplantısında, İl Milli Eğitim Müdürü Yazıcı, il genelinde uygulanmaya başlayan proje hakkında bilgiler verdi.

Yazıcı, Ağustos ayından itibaren çalışmalara başlayan SEBAP İl Kurulu’nun, önceki senelerde eğitim alanında yapılan çalışmalar sonucu başarılı olan illerin incelenmesi ile birlikte ilimizdeki tüm öğretmenlerin, özel okullar, dershane, sivil toplum örgütlerinin görüşlerini de göz önünde bulundurarak stratejik plan hazırladığını belirtti.

Ücretsiz Kurslar Açılacak

Stratejik Plan ile ilk 3 sene içerisinde Sakarya’nın SBS, LGS-LYS sınavlarında ilk 20 il arasına girmesinin hedeflendiğini belirten Yazıcı, ana hatlarıyla SEBAP kapsamında yapılacakları şöyle anlattı: İlimizdeki tüm okulların başarı seviyeleri ve eksikliklerinin takip edilebilmesi için, okullar, ilçeler ve il seviyesinde komisyonlar kurulacak.Komisyonların çalışmaları internet sitesi üzerinden ortak bir veri tabanına aktarılacak ve İl İzleme Kurulu tarafından takip edilecek.Başarıyı artırmak amacıyla tüm okullarda Halk Eğitim Müdürlüğü aracılığıyla ücretsiz sınavlara hazırlık kursları açılacak.

Öğrencilere sınav tecrübesi kazandırmak amacıyla, il genelinde ücretsiz SBS, LGS-LYS deneme sınavları yapılacak. Sınavlarda alınan sonuçlar ayrıntılı analize tabi tutulacak.
Ödüllendirme Yapılacak

Özel okullar, dershaneler ve devlet okullarının eşgüdüm içerisinde ders konularını işleyebilmeleri için, ilgili kurumların temsilcilerinden oluşan İl Zümre Kurulu oluşturulacak.

Öğretmen, öğrenci ve okullar, sınavlarda performans artışına ve başarıya göre ayrı ayrı değerlendirilerek ödüllendirilecek.Her öğretmen,  10-12 öğrencinden oluşacak gruplara danışmanlık yaparak, öğrencilerin her konuda takiplerini gerçekleştirecek.Öğrenci, veli ve öğretmene yönelik yıl boyunca, bilgilendirme ve motivasyon seminerleri yapılacak.
Destek Önemli

Donatım Öğretmenevi'nde düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin projeyle ilgili görüş ve önerilerinin alınmasından sonra açıklama yapan Vali Yardımcısı Uğur Aladağ, projenin amacına ulaşabilmesi için herkesin ve özellikle de öğrenci velilerinin desteğinin önemli olduğunu kaydetti.
13 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]
Yorum ekle