Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'
Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'

Bankalar 14 Bin Eleman Alacak

HSBC, Citibank, Fortis, Dexia, ING ve BNP Paribas gibi dünyanın önde gelen finans kuruluşlarının bankacılık sektörüne girmesiyle bankalar eleman alımlarını hızlandırdı.

HSBC, Citibank, Fortis, Dexia, ING ve BNP Paribas gibi dünyanın önde gelen finans kuruluşlarının Türk Bankacılık sektörüne girmesiyle bireysel bankacılıkta yoğunlaşan rekabet sonucu, bankalar şube açılışlarını ve eleman alımlarını hızlandırdı.

İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerin yanı sıra Anadolu’nun en ücra köşelerine kadar yayılmayı hedefleyen bankalar, 2008 yılında binlerce kişiye de iş imkanı yaratacak. 2008 yılında 12 banka yaklaşık 1.500 şube açıp 14 bin 500 kişiyi işe alacağını duyururken, diğer bankalar ve katılım bankaları da hesaba katıldığında bu sayının 20 bini bulması bekleniyor.

ÇALIŞANLARIN %49’U KADIN

2007 yıl sonu itibarıyla bankacılık sektöründe çalışanların yüzde 1’ni ilköğretim, yüzde 27’si orta öğretim, yüzde 68’ini yüksek öğretim kurumları mezunu. Yüzde 4’ü ise yüksek lisans ve doktora yapmış. Cinsiyet dağılımına göre, yaklaşık 160 bin personelin yüzde 49’u kadınlardan oluşuyor. Bu oran kamu bankalarında yüzde 36, özel sermayeli mevduat bankalarında yüzde 54, fon bankasında yüzde 39, yabancı bankalarda yüzde 54, kalkınma ve yatırım bankalarında ise yüzde 32 düzeyinde.

Akşam
 

16 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]