Bakkallar, Grossmarket Yasasına Tepkili

Adapazarı Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Ahmet Akdardağan,  Grossmarketler yasasının meclise gelmesine sayılı günler kala zincir marketlerin şube açma yarışına girmesine tepki gösterdi. Akdardağan, Başbakan Erdoğan'ın “Mahalle bakkalı dönemi kapanmış” ifadesinin hoş olmadığını söyledi.

Akdardağan, Çiftlik Izgara Salonu'nda yönetim kurulu üyeleriyle bir araya geldi. Akdardağan, Başbakan Erdoğan'ın  “Mahalle bakkalı dönemi kapanmıştır” sözlerini talihsiz bir açıklama olarak değerlendirdi.

Bakkal esnafının devletin emniyet subabı olduğunu ifade eden Akdardağan, “Birileri tarafından büyük sermayeye karşı ezdirilen bu bakkal esnafının bugün Sakarya'dan 19 Milyon TL alacağı var. Ekonomik kriz nedeni ile geçim sıkıntısına düşen insanlar mahallesinde bulunan bakkallara veresiye yazdırıyor. Esnafımız verdiği ürünün parasını çok geç alacağını hatta alamayacağını bilse de vatandaşı yine geri çevirmiyor. Büyük marketlerde durum böyle değil. Varsa paran alışveriş yaparsın. Bin 300 esnaf olarak düşe kalka tüm zorluklara rağmen bu devlete katkı sunuyoruz. Sabahın 06.00'sından gece yarılarına kadar bu esnaf namusuyla hizmet vererek para kazanmaya çalışıyor. Devletine vergi ödüyor. Hatta büyük marketlerden daha fazla vergi ödeyip, devletine katkı sağlıyor. Bizde gelişmeden ve yenilikten yanayız ama bir çırpıda mahalle bakkalı dönemi kapanmıştır sözünü söylemekte hiçte hoş karşılanmamıştır” dedi.

Devletin anayasal kurallar çerçevesinde esnafını korumak ve kollamak ile yükümlü olduğunu söyleyen Akdardağan, grossmarketler yasasının bu ay içinde meclise gelerek muhtemelen mart ayından yasalaşacağını belirterek, “Bunu bilen ve yangından mal kaçırırcasına sokak aralarına bile şubelerini açan büyük marketlere müsaade edilmesin. Sakarya'da büyük marketler fırsat buldukları her noktada şube açıyor. Zincir marketlerini yangından mal kaçırır gibi açan bu büyük sermayeye birilerini dur demesi gerekir. Belediyelerimizde ruhsat verirken bölgenin yapısını o bölgede bulunan esnaf sayısını göz önüne alarak ona göre işlem yapsın. Bunun aksi asla ticari etik kurallarına uymuyor” diye konuştu.

Akdardağan, bakkal esnafının bu kadar olumsuzluğa rağmen asla kapanmayacağını ve bakkal esnafı olarak yıllarca hizmet vermeye devam edeceğini söyledi.

Bakkallar ve Marketler
12 yıl önce
title
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]