Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'
Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'

Ayasofya Müzesi'nin cami olması için imza toplanıyor

Anadolu Gençlik Derneği Sakarya Şubesi Ayasofya Müzesinin tekrar camii olarak ibadete açılması için başlatılan 10 milyon imza kampanyasının Sakarya startını Cuma Namazı sonrası Orhan Camiinde başlatılan imza kampanyası ile verdi.

Orhan Camii’nde Cuma namazı çıkışında bir basın açıklamasını Anadolu Gençlik Derneği Ortaöğretim Komisyonu Başkanı İbrahim Akın okudu. Akın, “29 Mayıs 1453 yılında fethedilen İstanbul, hangi inançtan olursa olsun her insan için adaleti tesis etme çabasında olan ve hakkı üstün tutan anlayışın 560 yıldır sembolü olan şehirdir. İstanbul fethedildiğinde Fatih Sultan Mehmet han tarafından camiye dönüştürülen Ayasofya ise hem bu fethin sembolüdür hem de adaletin zulme karşı üstünlüğünün bir timsalidir. İstanbul’un 1204’de Latinler tarafından istilasında yağmalanan ve tahrip edilen ve daha sonra tekrar Bizans’ın eline geçtiğinde bir harabe şeklinde olan, birkaç kez onarım gören buna rağmen azametine yakışır bir ilgiyi göremeyen Ayasofya, fetihten hemen sonra temizlenip camii ye dönüştürülmüştür. İstanbul’un ilk Cuma namazı burada kılınmıştır. İlk Cuma namazının hutbesini Fatih Sultan Mehmet okumuş namazı da Akşemseddin kıldırmıştır. Ayasofya ne taş ne binadır. Ayasofya Hakk’ın batılı kuşatmasıdır. Ayasofya üzerinde yaşadığımız bu diyarın İslam beldesi olduğunun sembolüdür. Fethin nişanı ve Sultan Fatih’in vakfıdır. Ayasofya’nın ibadete kapatılması Fatih’in ve şehitlerimizin kemiklerini sızlatmaktadır” dedi.

Akın, bu konunun sadece kendilerinin değil bütün ümmetin derdi olduğuna dikkat çekerek, “Herkesi bu konuda duyarlı olamaya çağırıyoruz. Ayasofya mutlaka camiye dönüşecek ve mahzun halinden kurtulacaktır. Bu hem Fatih Sultan Mehmet’in vakfiyesi’nin bir gereğidir, hem İstanbul fethinin bir gereğidir, hem milli iradenin tezahürünün bir gereğidir. İstanbul İslam’ın başşehridir. Sembol şehridir. Ayasofya Camii de İstanbul’un sembolüdür. Fethin sembolüdür. Mukaddes bir binadır. Müminlerin bir mabedidir. Bu amaçla Anadolu gençlik Derneği mensupları olarak Ayasofya Camii’nin tekrar ibadete açılabilmesi için 15 Nisan 17 Mayıs tarihleri arasında ülke genelinde İmzanla zincirleri kır adlı bir kampanya başlatmış bulunmaktayız. Hedefimiz on milyon imzaya ulaşmaktır” dedi.

Ayasofya Müzesinin Camiye dönüştürülmesi için başlatılan imza kampanyasına destek vermek isteyen Sakaryalılar, Hilmi Kayın İş Merkezi altı, Çark Caddesi Girişi (Bosna Caddesi tarafı), Kent Meydanı, Sakarya Üniversitesi Kampüs’ündeki fakültelerde, Meslek Yüksekokullarında ve son olarak Cuma Günleri Orhan Camii, Yeni Camii ve İhsaniye Camii’nde kurulan stantlarda imza atılabilecek.

10 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]