Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'
Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'

Ay'a Yolculuk Var!

Ay'a 2020 yılında yeniden gitmeyi planlayan Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) Dünya'nın uydusunu keşfederken kullanacağı konsept aracın tasarımı ve üretimi tamamlandı.  
 
Johnson Uzay Merkezi'nde bir tasarım ekibi tarafından 1 yılda geliştirilen yeni ay aracına ''Chariot'' adı verildi.

NASA robot programında 17 yıldır çalışan Lucien Junkin'in başmühendis olarak çalıştığı projede geliştirilen araca, ''Ay Kamyonu'' adını da veren mühendisler, bu aracın tasarım ve üretiminde özellikle Mars'a yalnızca 3 aylığına gönderilmelerine karşın 4 yıldır görev başında bulunan ikiz araçlar Spirit ve Opportunity'den esinlendiler.

Ay'a ilk astronotları taşıyan Apollo füzesine çok benzeyen yeni Orion adlı kapsülün tasarım süreci de sürerken, Ay'da kurulacak koloninin astronotlarını keşifleri sırasında taşıyacak yeni araç, eskiden kullanılandan epeyce farklı görünüyor.

İlk kuşak Ay aracının 4 tekerleğine karşılık, birbirinden bağımsız 6 tekerleği bulunan Chariot'un tasarım ve üretiminde, 1972 yılı aralık ayında Ay'ı en son ziyaret eden Harrison Schimitt ve Gene Cernan adlı astronotların öneri ve deneyimlerinden büyük ölçüde yararlanıldı.

Tam donanımlı bir astronotun Dünya ağırlığıyla yaklaşık 250 kilo olacağı yeni Ay seferinde yaklaşık 1 ton taşıyabilecek Chariot, saatte 13 kilometre hızla astronot John Young'a ait Ay yüzeyindeki hız rekorunu da rahatlıkla kıracak biçimde saatte 25 kilometre hızla yol alabilecek.

Ay yüzeyinde saatte 9.6 kilometre hızla toplam 35 kilometre yol yapan, 110 kilo kaya ve toprak taşıyan, 2 bin 400 fotoğraf çeken astronot Scmhmitt'in, yerçekimi Dünya'nın 6'da 1 olan Ay'da saatte 25 kilometreden daha hızlı yol almanın, aracın çok yükseğe sıçramasına ve kontrolden çıkmasına neden olabileceği uyarısı gözönüne alındı.
 

16 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]