Avrupa Standartlarında Çevre

Tehlikeli Atık Taşıma ve Çevre Temizliği
Tehlikeli Atık Taşıma ve Çevre…
Çevre Danışmanlığı
Çevre Danışmanlığı
Çevre mevzuat eğitimi
avrupa dilleri
14 yıl önce

Adapazarı Belediyesi’nin girişimleriyle Avrupa Birliği fonlarından faydalanılarak 170 bin euro’luk çevre bilincini geliştirme eğitimleri başlatıldı. Grand Otel’de gerçekleştirilen toplantıya projenin Avrupa Birliği Üyesi olan Bulgaristan’dan da 22 iştirakçi katıldı.

Kentler ve Belediyeler projesinin ilk toplantısında Adapazarı ilçesinin çevre bilincinin arttırılması konusunda görüşler değerlendirildi. Adapazarı Belediyesi’nin proje ortağı olarak belirlediği Güneşler Belediyesi de toplantıya katılarak görüşlerini Belediye Başkanı Necdet Tömekçe tarafından dinleyicilere aktardı. Necdet Tömekçe,  Adapazarı Belediyesi’ne projeye partner olarak Güneşler Belediyesi’ni seçtiklerinden ötürü teşekkürlerini iletti.

Dişli, Diyalog Şart

Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli ise yaptığı konuşmada Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyelik sürecinde hükümetin gerekli çalışmalarını yapması kadar yerel yönetimler ve sivil toplum örgütleri de sürece katkı sağlamaları gerektiği üzerinde durdu. Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne girmek için çok büyük mücadeleler verdiğini belirten Dişli “Avrupa Birliği’ne üye ülkeler ile bu projeler sayesinde önemli diyaloglar oluşmaktadır. Avrupa Birliği’nin sorunlara sadece tepe noktada çözüm arayan bir oluşumdan ziyade, halklar arasında ortak noktalar bularak bu ortak noktalar üzerinden bir yaşam geliştirmesi gerekiyor. Ortak hareket edilerek gerçekleştirilecek bu projenin bu diyaloga önemli katkı sağlayacağına inanıyorum” dedi.

Başlangıç Proje
Shumen Belediyesi Başkanvekili Nina Belseva’da bu projenin bir başlangıç olduğunu ve farklı projelerde Adapazarı’yla çalışmaya devam etmek istediklerini belirttiği konuşmasında; “İnanıyorum ki bir başlangıç olan bu proje sayesinde gerekli tecrübeler kazanılacak ve önümüzdeki zamanlarda daha önemli projelere imza atacağız. Birlik içerisinde hareket ederek çok daha verim alacağımız projeleri hayata geçireceğiz, başka projelerimizde şu anki hibe ye bir sıfır daha eklemeyi umuyorum” şeklinde konuştu.

Hibe miktarı 169 Bin Avro

Toplam 169 bin 799 euro’luk hibe miktarının bulunduğu proje ile Adapazarı bölgesinde çevre bilincinin arttırılması, çevre korumasında Bulgaristan ve Türkiye belediyeleri ve sivil toplumu arasında uzun süre işbirliğinin kurulması, fikir, bilgi ve iyi örneklerin paylaşımı hedefleniyor. Hibe projelerinden faydalanmak için belediyenin borçsuz olması da ön koşul olarak görülüyor.

Adapazarı Belediyesi, Güneşler Belediyesi ve Bulgaristan’dan Shumen Belediyesi'nin iştirakçı olduğu Avrupa Birliği Kentler ve Belediyeler projesinin ilk toplantısına Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli, Güneşler Belediye Başkanı Necdet Tömekçe, Shumen Belediyesi Başkanvekili Nina Belseva, Shumen Üniversitesi ve Sakarya Üniversitesi’nden öğretim görevlileri katıldı.