Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'
Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'

Av başladı. Kasalar dolusu hamsilerle doldu. Balık bayramı.

Karadeniz'de hamsi avı 1 aylık aranın ardından getirilen ek tedbirlerle yeniden başladı.

Avlanabilir boy uzunluğu olan 9 santimin altında ve et verimlerinin de düşük olduğu tespit edilmesi üzerine yasaklanan hamsi avı, ek tedbirlerle 1 ay aranın ardından yeniden başladı. Balıkçılar, ‘vira bismillah’ diyerek ağlarını hamsi için Karadeniz’in bereketli sularına bıraktı.

ZORLU MESAİ

Karadenizli balıkçılar av için zorlu bir mesai yapıyor. Gün batımına yakın teknelerle denize açılan balıkçılar, gece radardan sürüleri takip ediyor. Hamsi sürülerinin radarda belirmesi ile harekete geçen balıkçılar, ağları sessizce denize bırakıyor. Sürüyü ağın içerisine alan balıkçılar, bir saatte ağları toplayarak tekneye çekiyor. Güç gerektiren sürecin ardından, gece boyu birkaç deneme daha yapan balıkçılar, sabaha karşı kasa kasa hamsiyle kıyıya dönüyor.

DENİZDEN TEZGAHA FİYAT 3’E KATLANIYOR

Karadeniz’de görevlilerin nezaretinde avlanan hamsiler, kıyıda belirlenen noktalardan karaya çıkarılıyor. Yasağın sona ermesiyle avlanan hamsiler, balıkçı tezgahlarındaki yerini aldı. Hamsi avlandığı bölgeden nakledildiği illerde tezgahlarda yerini alıyor. Son günlerde Karadeniz’deki fırtına nedeniyle sınırlı avlanabilen hamsinin kilosu 25 ila 35 liradan satılıyor.

2 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
Yorum ekle