Atık Yağ Toplamada Örnek Şehir

Adapazarı Büyükşehir Belediyesi tarafından, “Atık Yağların Çevreye Etkileri ve Alınacak Önlemler" konulu panel düzenlendi.

Gerçekleştirilen panele konuşmacı olarak katılan Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü mühendislerinden Ahmet Varır, “Adapazarı Büyükşehir Belediyesi, atık yağların toplanması konusunda çok güzel çalışmalara imza atıyor. Bu çalışmalar bütün Türkiye'ye örnek olabilecek nitelikte. Belediye yöneticilerini kutluyorum” dedi.

Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı tarafından 'Atık Yağların Çevreye Etkileri ve Alınacak Önlemler' konulu panel düzenlendi. AKM'de gerçekleştirilen panele Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü Mühendislerinden Ahmet Varır, ADASU Genel Müdür Yardımcısı Muzaffer İşçioğlu, Petrol Sanayi Derneği Operasyon Şube Müdürü Aydın Özbey ve Adapazarı Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı Teknik Elemanları'ndan Yücel İnce konuşmacı olarak katıldı.

İlk konuşmayı yapan Büyükşehir Belediyesi Teknik Personeli Yücel İnce, “Atık yağların çevreye olan zararları hepimizin malumu. Bu konuda belediye olarak çok ciddi çalışmalar gerçekleştirdik ve gerçekleştiriyoruz. 2004 yılında 2.046 kg, 2005 yılında 31.328 kg, 2006 yılında 46.868 kg ve 2007 yılında 110.991 kg atık yağ topladık” dedi.

Atık yağların başta kanalizasyon sistemlerine zarar verdiğini söyleyen ADASU Genel Müdür Yardımcısı Muzaffer İşçioğlu ise, herkesi bu konuda duyarlı olmaya çağırdı. Adapazarı Büyükşehir Belediyesi'nin atık yağlar konusunda çok güzel çalışmalar yaptığını söyleyen Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü Mühendislerinden Ahmet Varır, “Bitkisel atık yağlar, kanalizasyonlara, atık su arıtma tesislerine, çevreye ve dolayısıyla insana büyük zarar veriyor. Atık yağların toplanması ve değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu konuda Adapazarı Büyükşehir Belediyesi tüm Türkiye'ye örnek olacak çalışmalara imza atıyor. Bakanlık olarak bu hassas davranışlarından dolayı belediye yetkililerine teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Petrol Sanayi Derneği Operasyon Şube Müdürü Aydın Özbey de, Çevre ve Orman Bakanlığı'nın protokol imzaladığı PETDER'in, oluşan motor atık yağlarını toplamakla ve bertaraf işlemlerinin koordinasyonunda görevli tek lisanslı toplayıcı olduğunu söyledi.

16 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
ca6089a70d7fcbc875a75604907f8b6d@