Atık su bedelini 8 yıl sonra geri aldı

Hurda ve Geri Dönüşüm
Hurda ve Geri Dönüşüm
Tehlikeli Atık Taşıma ve Çevre Temizliği
Tehlikeli Atık Taşıma ve Çevre…
Hurdacılar ve Geri Dönüşüm Firmaları
Hurdacılar ve Geri Dönüşüm Fir…
Atık su arıtma sistemleri
atık su pompaları
11 ay önce

SASKİ kanalizasyon sistemi olmayan mahalleden atık su bedeli aldı. Bir mahalle sakini, atık su bedelinin iadesi için sürdürdüğü mücadeleyi 8 yıl sonra kazandı.  Yıllar süren mücadele sonucunda mahalle sakini davayı kazanıp haksız yere alınan 320 lirasını faiziyle birlikte 968 lira olarak geri almayı başardı.

SASKİ'nin kanalizasyon sistemi olmayan mahalleden atık su bedeli alması 2013 yılında yargıya taşındı.

Kozluk Mahallesinde ikamet eden Erdoğan, herhangi bir hizmet almadan atık su bedeli ödediğini belirterek, 320 TL'lik atık su bedelinin iadesi için Erenler Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurdu. Hakem heyeti, red cevabı verince Erdoğan, kararı Asliye Hukuk Mahkemesi'ne götürdü. Mahkemede başvuruyu reddetti. Bunun üzerine Erdoğan Yargıtay'ın yolunu tuttu. Yargıtay'dan da umduğu kararı alamayan Erdoğan, dosyayı Yargıtay Genel Kurulu'na taşıdı. Ancak buradan da red cevabı geldi. Son kez Anayasa Mahkemesi'nin kapısını çalan Erdoğan'a yüksek mahkeme zaman aşımı gerekçesiyle red yanıtı verdi.

Dava sürecini kaybettiğini düşünen Erdoğan 2018 yılında Yargıtay'ın benzer bir davada tüketici lehine karar verdiğini öğrendi.

Bunun üzerine Yargıtay kararını örnek göstererek SASKİ'ye başvuran Erdoğan, atık su bedelinin iadesini talep etti. Yeniden olumsuz yanıt alan Erdoğan, Adapazarı Tüketici Hakem Heyetine başvurdu. Ancak Erdoğan'a red cevabı çıktı.

Erdoğan, hakem heyetinin kararını Tüketici Mahkemesine temyize götürdü. Mahkeme, Adapazarı İlçe Tüketici Hakem Heyeti’nin kararını iptal ederek Erdoğan'ı haklı buldu. Dava konusu 314,92 TL atık su tutarının dava tarihinden itibaren işleyecek yasal faizi ile birlikte davalıdan alınarak davacıya verilmesine hükmetti.

SASKİ, mahkemenin kararını Sakarya Bölge Adliye Mahkemesi'ne temyize götürdü. Ancak Bölge Adliye Mahkemesi, yerel mahkemenin kararının kesin karar olduğunu belirterek temyizi reddetti.

Kararın kesinleşmesi üzerine SASKİ; Erdoğan'a atık su bedelini yasal faiziyle birlikte iade etti.

YARGITAY KARARI VAR

Erdoğan Erdoğan, davanın Sakarya'daki binlerce abone için emsal teşkil ettiğini belirterek; "
Yargıtay, Büyükşehir Belediyesi kanalizasyon hizmeti vermiyorsa bu parayı alamaz kararı var. Bu karar sayesinde paramı geri alabildim. Benim gibi binlerce abone bulunuyor. Kişiler eğer kanalizasyon hattı yoksa ve SASKİ'den vidanjör hizmeti almamışsa atık su bedelinin iadesi için hukuk mücadelesi başlatabilir. Dava sürecinde benden alınmaya devam eden bedel için ise yeniden mücadele başlatacağım"
dedi.