Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'
Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'

"Atık bertarafında Sakarya'yı model şehir olacak"

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, atık bertarafı konusunda Sakarya’yı model bir şehir yapacaklarını söyledi.

Büyükşehir Belediyesi, Güney Kore Başkonsolosluğu ve Sakarya Üniversitesi (SAÜ) işbirliği ile düzenlenen Atıktan Enerji’ye konulu çalıştay, SAÜ Teknokent Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Sakarya Teknokent Genel Müdürü Tahsin Engin, teknoloji transferi çalışmaları yürüttüklerini söyledi. Bu kapsamda atıktan enerjiye temalı bir çalıştay düzenlediklerini kaydeden Engin, dünyanın daha yaşanabilir hale gelmesi için atıklardan kurtulmaya veya daha da güzeli atıkları enerjiye dönüştürmeye bağlı olduklarını ifade etti.

İstanbul Güney Kore Başkonsolosu Taedong Jeon ise çalıştay sayesinde Güney Kore ve Türkiye arasında atıktan enerjiye işbirliğinin daha ileri gitmesini sağlayacaklarını dile getirdi.

SAÜ Rektörü Prof: Dr. Muzaffer Elmas da üniversitelerin, ülkelerin gelişmesinde en önemli faktörlerden biri olduğunu kaydederek; "Ülkemiz inovasyon ve Ar-Ge çalışmaları konusunda çok önemli çalışmalara imza attı. Sakarya Üniversitesi de bu konudaki destekleri değerlendiren üniversitelerden birisidir. İnovasyon ve Ar-Ge geliştirme açısından bu konuda örnek ülkelerle işbirliği yapıyoruz.” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, katı atıkların diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de önemli bir çevre sorunu olma özelliği taşıdığını belirterek; "Bu sorunu kökten çözüme kavuşturmak adına harekete geçtik. 2009 yılından bu yana hizmet sunan Avrupa Birliği standartlarındaki katı atık depolama tesisimizle ‘çöp sorununa 0 tolerans’ dedik. Çevreci bir medeniyetin mensupları olarak vahşi depolama bizim için asla kabul edilemezdi. Geri kazanım ve enerji üretiminin de yapılabileceği çevre teknolojileri üzerinde araştırmalar yapıyoruz. Yurt içi ve dışında bu konuda gerekli temaslarımız devam ediyor. Atık bertarafı konusunda Sakarya’yı model bir şehir yapacağız." dedi.
8 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]