Araç kiralarken hangi konulara dikkat etmeliyiz?

Araç kiralama yaparken dikkat etmeniz gereken birkaç başlığı sizler için özetledik.

EHLİYET SÜRESİ
Araç kiralama firmaları, müşterileri için belirli şartlar bulundurmaktadır. En az 2 yıllık ehliyetinizin olması durumunda orta segmentte bir araç kiralayabilirsiniz. Üst segment bir araç bakıyorsanız 2 değil 3 yıllık ehliyetinizin olması istenir. Şoförün olası bir sağlık yaşaması durumunu göz alarak aracı bir başkasının da kullanabileceğini belirten firmaları tercih etmelisiniz. Diğer kullanıcının da ehliyet süresi, istenen şartlara göre olmalıdır.

TESLİM SÜRESİ
Kiralanan araç belirtilen süre sonrasında kiralama firmasının belirlediği adrese teslim edilmelidir. Kiralama firmaları teslim süresinden önce gelen araçlar için para iadesi yapmaz. Geç gelen araçlar için de 1 saat gecikme payı verilir. Sonrasında beklenen süre ekstra ücret olarak hesaplanır. Bu nedenle trafikte bekleme, araç arızası gibi olası gecikme durumunu da göze alarak teslim şartlarını firmadan detaylı şekilde öğrenmelisiniz.

SİGORTA ŞARTLARI
Araç kiralama yaparken imzaladığınız belgelerde tüm şartlar detaylı şekilde bulunmalıdır. Sigorta şartlarının da detaylı şekilde belirtildiği sözleşmede anlaşılmayan bir konu var ise firmanın yetkili kişisi ile iletişime geçmelisiniz. Araçta oluşabilecek arıza, şoför kaynaklı yapılacak bir kaza, başka bir aracın kural ihlalsizliği nedeniyle yaşanacak bir kazada sigorta ve kasko masrafları nasıl ödenir, nasıl hesaplanır gibi detaylı bilmeden kesinlikle araç kiralamayı yapmamalısınız. Kısa süreli bir kiralama yapılırken gözardı edilen sigorta şartları hayati önem taşımaktadır.

KİLOMETRE SINIRI
Kiralama firmaları, araçları için kilometre sınırı belirleyebilmektedir. Bu kilometre sınırı aracın kiralandığı süre baz alınarak yapılabilecek ortalama kilometre olarak hesaplanır. Bu nedenle aracı kullanacağınız süre bazında kilometre sınırı değişkenlik gösterir. Bazı araç kiralama firmaları günlük kiralamalarda kilometre sınırı bulundurmazken daha uzun süre, haftalık veya aylık araç kiralamalarında ortalama 4000km sınır bulundurur. Tabi bu kilometre sınırları firmadan firmaya farklılık göstermektedir. Araç kiralama firmalarını tercih ettiğinizde km sınırınızı kendiniz belirleyebilir ve ücreti tekrar hesaplatabilirsiniz.

Araç kiralama konusunda birçok kriter, şart veya kurallar bulunur. Biz sizler için başlıca birkaç tanesine değindik. Daha detaylı bilgi almak için Sakaryarehberim.com adresindeki araç kiralama firmaları ile iletişime geçebilir ve istediğiniz araç modelini uygun fiyatlara kiralayabilirsiniz. 

2 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
66cd5ea7010fcb93f2c9d1c3ad7ba825@