Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'
Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'

Ameliyatlarda 'Meme koruyucu cerrahi' uygulanıyor

Özel Adatıp Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanları Op. Dr. Zahide Kurt ve Op. Dr. Metin Şenol’un önderliğinde görev yapan Genel Cerrahi ekibi, ameliyat esnasında patoloji yardımıyla, ‘meme koruyucu cerrahi’ uyguluyor.

Hastalarının kendilerine memede kitle şikayetiyle başvurduğunu söyleyen Op. Dr. Zahide Kurt, “Yaptığımız kalın iğne biyopsisi sonucunda, meme kanseri saptamamız üzerine ve kitle küçük olduğu için koltuk altına yayılım göstermediği düşüncesiyle, ‘meme koruyucu cerrahi’ yapılmasına karar verdik” dedi. Ameliyat esnasında patolojinin de yardımıyla meme koruyucu cerrahiyi hastayı riske atmadan uyguladıklarını ifade eden Op. Dr. Zahide Kurt, “Meme koruyucu cerrahi uzun yıllardır büyük merkezlerde yapılmakta ve uygun hastalarda memenin tamamının alınmamasıyla neticelenmektedir. Meme koruyucu cerrahi yaparak, koltuk altlarına yayılım olup olmadığını ameliyat esnasında patolojiyle birlikte değerlendiriyoruz ve böylece meme alınmadan koltuk altındaki bezeler temizlenerek operasyon sonlandırılıyor” şeklinde konuştu.

Memenin tamamının alındığı normal meme kanseri ameliyatları ile meme koruyucu cerrahinin uygulandığı ameliyatlar arasında, kanserin tekrarlama riski açısından hiçbir fark bulunmadığını dile getiren Op. Dr. Zahide Kurt, “Koltuk altı bezeleri her hasta da alınmak zorunda değildir; en son tedavi ettiğimiz hastamızda, ameliyat esnasında yaptığımız patolojik testler sonucu, almaya karar verdik” ifadelerini kullandı. Ameliyat olan hasta Elmas Abay ise, meme koruyucu cerrahi ile ameliyat olduğu için mutluluk duyduğunu dile getirerek, “En başta moral yönünden çok iyiyim. Bir parçamın eksilmemiş olması bana güç veriyor. Ameliyatımın ertesi günü ise taburcu olup, hemen evime gideceğim. Doktoruma ve tüm ekibe teşekkür ediyorum” dedi.
8 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]