Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'
Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'

Akyazı'da Ayasofya için imza topladılar

Anadolu Gençlik Derneği Akyazı Şubesi Ayasofya’nın Müze olması için imza topladı. 

Akyazı Gazi Süleyman Paşa Cami önünde Anadolu Gençlik Derneği Akyazı şubesi Ayasofya’nın yeniden cami olabilmesi için basın açıklaması yaptı ve imza topladı. “İmzanla Kır Zincirleri” adlı kampanyayı başlatan Anadolu Gençlik Derneği imza kampanyasında 10 milyon imzaya ulaşmayı hedefliyor.
AGD Akyazı temsilciliği tarafından yapılan açıklamada, “29 Mayıs 1453 yılında fethedilen İstanbul, hangi amaçla olursa olsun her insan için adaleti tesis etme çabasında olan ve hakkı üstün tutan anlayışın 560 yıldır sembolü olan bir şehirdir. İstanbul fethedildiğinde Fatih Sultan Mehmet Han tarafından camiye dönüştürülen Ayasofya ise hem fethin sembolü hemde adaletin zulme karşı üstünlüğün bir timsalidir” denildi.
Fatih Sultan Mehmet’in fethin sembolü olan Ayasofya’nın üzerine titrediği ve bu mabedi kendi parasıyla satın alarak vakfettiğinin hatırlatıldığı açıklamada şu ifadeler kullanıldı: 
“Fatih Sultan Mehmet mabet için şöyle vasiyet etmiştir: ‘Ayasofya, kıyamete kadar cami olarak vakfedilmiştir. Bunu, Allah’a, ahirete O’nun heybetine inanan hiçbir mahluk sultan olsun hakim olsun bir mütegalibe olsun değiştiremez. Kim vakfiyeyi değiştirirse Allah’ın meleklerinin, bütün insanların laneti onların üzerine olsun. Yüzlerine bakan ve onlara şefaat eden hiçbir kimse bulunmasın’ demiştir.”

Basın açıklamasından sonra imza kampanyasına Akyazılılar adeta sıraya girerek destek verdi.
10 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]