AKM'de Tasavvuf ustası Mısrî anlatıldı

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen Kültür Sanat Etkinlikleri Nisan ayı programı kapsamında bir konferans gerçekleştirildi. Yazar Mustafa Tatcı Niyâzi-i Mısrî’yi tüm yönleriyle anlattı. 

Niyâzi-i Mısrî\'nin ilim yolunda oldukça meşakkatli bir hayat sürdüğünü belirten Mustafa Tatcı, "Niyâzi-i Mısrî’nin gözü daima Hakkı görmüş, kulağı hakkı işitmiştir. Bursa Ulu Camii’ndeki hücrelerde vaktini geçiren Mısrî, 10 ay Kütahya’da kalmış, İstanbul’a gelmiş, Uşak’a gitmiş, ömrünü Allah yolunda harcamıştır." diye konuştu.
İbret konusuna da dikkat çeken Yazar Tatcı, "Hz. Süleyman gibi her şeyden, yaşanan her olaydan ibret alarak hayatını sürdürmeye gayret etmiştir. Tabiri caizse karıncadan bile ibret alarak ilim öğrenme yoluna gitmiştir. Hayata ibret olarak bakan Niyâzi-i Mısrî mutasavvıf bir insandır. Mutasavvıf demek evvela düşmanı olmayan kişi demektir. 'Adalet kılma kimseyle nefsin sana düşman olarak yeter' sözünü şiar ederek yaşamak için ilk önce kendimizi yok edeceğiz. Öğretmen işi hakkıyla yapmalı, öğrenci ise görevini eksiksiz yerine getirmelidir. Niyâzi-i Mısrî hem öğretmen hem de öğrenci olarak en güzel örneklerden biridir bizlere" şeklinde konuştu.
Konferansın sonunda Yazar Mustafa Tatcı, "Azizlik makamı herkese nasip olmayan bir makamdır. İlmi kemale sahip insan olmak kolay değildir. Rüyasında Rasulullah'ı görmek, onun yolunda eksiksiz yaşama gayreti göstermek çok da kolay değildir. Niyâzi-i Mısrî yazsaydı eğer cilt cilt eserler verirdi. Öyle bir bilgi ve donanıma sahip müstesna bir insandı" ifadelerini kullandı.
11 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]