AKM'de Hırsız Var!

Gerçek bir hayat hikayesinden yola çıkılarak hazırlanan oyunda hayatını hırsızlıkla geçiren Selim ve iş ortağı Nihat’ın maceraları anlatılıyor. Hırsızlık mesleğinde kariyer yapan iki kafadar, hırsızlığı kolay para kazanmanın bir yolu olarak görmekte ve hiç yakalanmamış olmalarıyla övünmektedirler. Fakat bir akşam küçük bir dikkatsizlik sonucu yakalanıp hapse atılırlar.

İki kafadarın hapishanede karşılaştıkları olaylarsa onların hayatını altüst edecektir. Derin bir iç muhasebeye girişen Selim, kendisi ve peşinden sürüklediği arkadaşı için bir kurtuluş yolu aramaya başlar. Gördüğü bir rüyada bunun işaretleri vardır. Ama nasıl olacaktır? İşte böyle bir anda, hapis hayatı kendisi için bir ilim irfan mektebine dönüşen Muhittin ona yardım eli uzatır ve vicdan azabından kurtulmasını sağlayacak reçeteyi sunar.

Selim ve Nihat hapisten çıkınca hatalarını telafi etme yoluna giderler. Çaldıklarını teker teker geri verirken bazen dramatik, bazen komik olaylarla karşılaşırlar. Onları yakalayıp hapse attıran Komiser Ertuğrul ise Selim ve Nihat’ın değiştiklerine inanmayacak ve peşlerine düşecektir. Selim’in insanlardan helallik alma macerası nasıl sonuçlanacaktır? Haklarına girdiği herkesten helallik alsa bile Allah tarafından affedilebilecek midir? Selim ve Nihat, karşılaştıkları her olayda yaşamanın çok büyük bir sorumluluk olduğunu biraz daha anlarken ümitlerin tükendiği bir zamanda ise onları sürpriz bir gelişme bekleyecektir.

Sezon boyunca hafta sonları Fırat Kültür Merkezi’nde sahnelenecek, hafta içlerinde ise yurt içi ve yurt dışı turnelere çıkacak oyunun yönetmenliğini Birgül Ulusoy üstlenirken, dekor tasarımında ise Mehmet Kaplan’ın imzası bulunuyor. Titiz bir çalışmanın eseri olan “Hırsız”; toplumun suçlulara bakışı, günahlarından pişman olan bir insanın Allah’ın merhametine sığınması, samimi bir tövbenin etkileri gibi incelikli konuları ele alıyor. İki perdelik bir komedi olarak seyirci karşısına çıkacak oyunda FKM’nin farklı üslubu yine kendisini hissettiriyor.OYUNUN KÜNYESİ

YAPIM
: FIRAT KÜLTÜR MERKEZİ
YAZANLAR: M. ALP ARSLAN, ERDEM BAKİ, RAMİZ ÇETİNTÜRK
YÖNETEN: BİRGÜL ULUSOY
SES-IŞIK: MUSTAFA E. AKAYDIN
DEKOR: MEHMET KAPLAN


OYUNCULAR

Selim: SAMET TEREKLİ
Nihat: ERKAN FIRAT
Komiser Ertuğrul-Muhittin: YAKUP GÖKÇEN
Aykut: CEYHUN GÜNEŞ
Nihan-Orhan’ın Karısı: FİLİZ KURT
Mağdure İpek: FATMA TUBA SALGIN
Asım Polis 1-ALPARSLAN: ALİ ERKUT TAŞ
Berhan Polis 2: FATİH KURT
Ev Sahibi-Mc Gayver: SABRİ KARAN
Orhan: GÖRKEM TÜRKEŞ

Yapım    FKM (FIRAT KÜLTÜR MERKEZİ )
Tarih
    
11 ŞUBAT 2008 PAZARTESİ
Saat
    
 19:30
Yer
      
  AKM TİYATRO SALONU Adapazarı
İrtibat   
0 264 2812935

ALTERNATİF YAŞAM DERNEĞİ 


 

16 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
495bbec732a5707b4a492aead359fa3a@