Akçay Barajı ihaleye çıkıyor

Akçay Barajı ihalesinin Salı günü gerçekleştirileceğini söyleyen SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş, “Akçay Barajıyla Sapanca Gölü’ne alternatif bir içme suyu kaynağı oluşturuyoruz. Akçay Barajıyla, Sakarya’nın içme suyu geleceğini garanti altına alacağız” dedi.

SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş, Akçay Barajı ihalesinin 30 Nisan Salı Günü SASKİ Genel Müdürlüğü’nde gerçekleştirileceğini söyledi. Rüstem Keleş, “Şehrimizin yegâne içme suyu kaynağı olan Sapanca Gölü’ne alternatif bir içme suyu kaynağı oluşturmak için yapacağımız Akçay Barajı’nın ihalesini 30 Nisan’da gerçekleştireceğiz. İkramiye ve Akçay Derelerini değerlendirerek oluşturacağımız bu kaynak, kısa ve orta vade de şehrimizin içme suyu ihtiyacını karşılayacak. Baraj Pamukova-Geyve İlçelerinde bulunan Eskiyayla Havzasındaki orman arazisinde inşa edilecek. Yerleşimin olmadığı bölgede inşa edileceğinden çevresel risklere karşı korumalı olacak” şeklinde konuştu.

Baraj hakkında teknik bilgiler veren Rüstem Keleş, “Ön yüzü beton kaplı kaya dolgu baraj tipinde olacak baraj 900 metre rakımda inşa edilecek. Barajın 20 milyon metreküp depolama kapasitesi olacak. Yılda 40 milyon metreküp suyu bu barajdan şehre vereceğiz. Bu miktar bölgenin 2011 yılı su tüketiminin yaklaşık %60-70’ine karşılık gelmekte. Barajın 850 dönümlük bir gölalanı olacak. Gölün en derin noktası 70 metre olacak. Tamamen suyun kendi hareketi ile çalışacak bu baraj sayesinde enerji noktasında önemli tasarruflar sağlanmış olacak” diye konuştu.

"şehrimizin 50-100 yıllık içme suyu geleceği garanti altına alınmış olacak”

Akçay Baraj projesinin 1999 Marmara Depremi dikkate alınarak hazırlandığını kaydeden Rüstem Keleş, “Marmara Depremini dikkate alarak inşa edeceğimiz baraj, şiddetli depremlere karşı dayanıklı olacak. İlk etapta tamamen insani tüketim amaçlı su temini sağlayacak olan Akçay Barajından daha sonra ise yükseklik değerlendirilerek enerji de üreteceğiz. Bilindiği gibi baraj ile ilgili olarak gerekli olan 70 milyon TL tutarındaki kredi daha önce İller Bankası’ndan temin edilmişti. İnşallah Salı Günü Saat 15.00’da yapım ihalesini gerçekleştireceğiz. İhaleden hemen sonra çalışmalara başlanacak. Akçay Barajı sayesine hem Sapanca Gölü’ne alternatif bir kaynak oluşturulacak, hem de şehrimizin 50-100 yıllık içme suyu geleceği garanti altına alınmış olacak” ifadelerini kullandı.
10 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]