Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'
Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'

AK Parti'nin "Cemevleri" Teklifi TBMM'ye Sunuldu

AK Parti'den Cemevleri ile ilgili yeni yasa teklifi Meclis'e sunuldu.
AK Parti, Cemevleri'nin elektrik ve su giderlerinin karşılanmasını da içeren yasa teklifini TBMM Başkanlığına sundu. Büyükşehir belediyeleri, belediyeler ve büyükşehir ilçe belediyeleri gerektiğinde Alevi-Bektaşi kültürü ve erkan hizmetlerinin yürütüldüğü Cemevleri'nin yapım, bakım ve onarımını gerçekleştirebilecek ve malzeme desteği sağlayabilecek.
Cemevleri'ne yönelik düzenlemeleri de içeren teklifle, motorlu araç ticareti yapan mükelleflerin faaliyetlerini yerine getirirken sebep olabilecekleri vergisel kayıpları karşılamak amacıyla teminat yükümlülüğü getiriliyor. Bu yükümlülüğe uymayanlara özel usulsüzlük cezası kesilecek.
Cemevleri'nin Yapımı, Bakımı ve Onarımı
Büyükşehir belediyeleri, belediyeler ve büyükşehir ilçe belediyeleri gerektiğinde, Alevi-Bektaşi kültürü ve erkan hizmetlerinin yürütüldüğü Cemevleri'nin yapım, bakım ve onarımını gerçekleştirebilecek ve malzeme desteği sağlayabilecek.
İl özel idareleri, il sınırları içinde mabetler, kültür ve tabiat varlıkları, tarihi doku ve kent tarihi bakımından önem taşıyan mekanlarla birlikte Cemevleri'nin yapım, bakım ve onarımı da gerçekleştirebilecek.
Belediye ve bağlı kuruluşlar tarafından verilen indirimli veya ücretsiz içme ve kullanma suyu imkanı, Cemevleri'ne de tanınacak.
Cemevleri'nin aydınlatma giderleri Kültür ve Turizm Bakanlığınca karşılanacak.
11 ay önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
Yorum ekle