AK Parti, Dava İçin Strateji Belirliyor

AK Parti yöneticileri, dün gün boyu kapatma davasına karşı izlenecek stratejiyi belirlemeye çalıştı. Kapatma davası bilgisinin Erdoğan’a daha önce ulaştığı belirtiliyor. 
 
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya’nın kapatma davası açmasının ardından iddianameyi incelemeye alan AKP’de karşı atak olarak yeni anayasa çalışmasına hız verme düşüncesi öne çıktı. AKP’nin önünde, parti kapatmayı zorlaştıran mini anayasa değişikliği paketi, yeni partiyle yola devam etme veya seçime gitme gibi seçenekler bulunuyor.

Kapatma davasının açıldığı önceki akşamdan itibaren AKP Genel Merkezi’nde hareketli saatler yaşandı. Edinilen bilgilere göre, kapatma davası bilgisi, kamuoyuna açıklandığı saat 18.00’den önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a ulaştı. Haberi öğrenen Erdoğan, kurmaylarını makamında topladı.

Erdoğan, “Biz soğukkanlı davranmalıyız. Yanlış bir şey yapmadık. Önümüzü kesmeye çalışıyorlar. Biz hizmetlerimizi yapmaya devam edeceğiz” dedi. Erdoğan, davanın açılmasını “memleketi düşünmüyorlar” sözleriyle eleştirdi.

Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Devlet Bakanı Said Yazıcıoğlu, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Çalışma Bakanı Faruk Çelik, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Genel Başkan yardımcıları Dengir Mir Mehmet Fırat, Haluk İpek, Grup Başkanvekili Sadullah Ergin, Başbakan’ın danışmanları Ömer Çelik ve Yalçın Akdoğan’ın katıldığı toplantıda, davaya karşı cevabın önce Erdoğan tarafından verilmesi planlandı. Ancak muhatabın parti olduğu görüşünün ardından bir bildiri yayımlanması kararlaştırıldı. Bildiriyi kamuoyuna Fırat okudu. Toplantıda Erdoğan’ın dün Siirt’e yapacağı gezinin iptal edilmesi de tartışıldı, ancak bundan vazgeçildi.

Mini paket gündemde

Toplantılarda kapatma davasının ardından izlenecek yol haritası da masaya yatırıldı. Askıya alınan yeni anayasa çalışmasının hızlandırılması kararı alınırken bunun öncesinde de mini anayasa değişikliğinin yapılması gündeme geldi. Mini paketin, parti kapatılmasının zorlaştırılması ve yargının yetkilerinin sınırlandırılmasını içereceği iddiaları dile getiriliyor. Bu paketle ilgili MHP ile de görüşülüp nabzının yoklanacağı öğrenildi.

Yöneticiler dün gün boyu izlenecek stratejiyi belirlemeye çalışırken, AKP, Anayasa Mahkemesi’ne savunma vermeme gibi bir yöntem izlemeyecek. Pazartesi gününden itibaren savunmalarla ilgili hazırlıklar başlatılacak. Bir AKP yöneticisi, “Süreç neyi gerektiriyorsa o yapılacak” dedi.

‘Açıklama yapmayın’ uyarısı

Bu arada AKP Genel Merkezi, parti teşkilatlarına bir uyarı yazısı göndererek soğukkanlı olunmasını ve kapatma davasına ilişkin açıklama yapılmamasını istedi.

MİLLİYET
 

16 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
3385d66704da7d420cf904b22ab83e29@