AGDAŞ'ın işten çıkarttığı çalışanın ihbarına inceleme

Sakarya'da faaliyet gösteren 145 bin abonesi bulunan Adapazarı Gaz Dağıtım A.Ş.'de (AGDAŞ) otomasyon ölçüm uzmanı olarak çalışırken 'Sistemi sabote ettiği' iddiasıyla işten çıkartılan Cevdet S.'nin BİMER'e yaptığı 'BOTAŞ'tan alınan gaz değerlerinin düşük gösterildiği' yönündeki iddiaları ardından BOTAŞ'tan gelen iki müfettiş inceleme başlattı. Cevdet S. ayrıca Sakarya Cumhuriyet Savcılığı'na 'mobing, iftira atmak, tehdit, bilgisayar harddisk kayıtlarına el koymak' gibi iddialarla da suç duyurusunda bulunurken, gaz yetkilileri ile bu iddiaların asılsız olduğunu ileri sürdü.

BİMER'e şikayet

AGDAŞ'ta 21 Kasım 2007-2 Haziran 2015 tarihleri arasında 'Otomasyon ve ölçüm uzmanı' olarak çalışan 37 yaşındaki Cevdet S. gaz dağıtım şirketi tarafından 'Yazılımsal sistemi sabote ettiği iddiasıyla' işten çıkartıldı. Cevdet S., bunun ardından Başbakanlık İletişim Merkezine (BİMER), çalıştığı gaz dağıtım şirketinin BOTAŞ'tan aldığı doğalgazda usulsüzlük yaptığını fazla çektiği gazı az gösterdiğini öne sürerek ihbarda bulundu. İhbar üzerine  Adapazarı'na gelen iki BOTAŞ müfettişi inceleme başlattı ve bu kapsamda Cevdet S.'nin de ifadesi alındı. 

Rapordaki iddia


Müfettişlere ifade verdikten sonra gazetecilere konuşan Cevdet S. Sakarya'ya gelen gazın tamamının ölçümünü kendisinin yaptığını, 10 istasyondan sorumlu olduğunu söyledi. AGDAŞ'ın BOTAŞ'tan aldığı gazdaki ölçümlerde usulsüzlük yaparak haksız kazanç sağladığını öne süren Cevdet S., şunları söyledi:

"BOTAŞ'a karşı çeşitli yöntemler kullanarak usülsüzlük yapmışlardır. Bu üsülsüzler: 'AGDAŞ olarak her ayın sonuna doğru bir sonraki ayın her istasyon bazında günlük tahmini tüketim değerleri bildirilmektedir. Günlük tahminlerin aşımı sonucunda Şebeke işletim Sistemine göre cezai müeyyideler uygulanmaktadır. AGDAŞ bu cezai müeyyidilere maruz kalmamak için aşım olan günlerde daha düşük göstermektedir. Örneğin Bekirpaşa istasyonunda Ocak 2015 ayına ait tüketimi  1.150.000 metreküp olarak bildirilmesine rağmen gerçekte çekilen değer 1 milyon 700 bin metreküpe kadar çıkmıştır. Aşım olan günlere ait BOTAŞ'a gönderilmesi gereken scada raporları çeşitli bahanelerde gönderilmemekte idi. Bunun sonucunda günlük tüketimin düşürülmesinden kaynaklı zararlar günlük kalorifik değerin enerji bazlı düsük gösterildiği, bildirilmeyen gaz miktarının ise ay içerisinde kalorifik değerin düşük olduğu günlere yedirilmekte idi. Bunun neticesinde sanayi ve evsel abonelere terminale yükletilen ve akış ağırlıklı üst ısının hesaplanması düşük bildirimden dolayı bahsedilen üçüncü şahıslara yüksek kalorifer değerler fatura edilmekte idi."

"Bir kere yaptırdılar"


Cevdet S. çalıştığı eski şirkette amirlerinin isteği üzerine bir kere usülsüzlük yaptığını da ileri sürerek, "Emir verilince yaptım. Ancak, daha sonra vicdanım elvermeyince yapmadım. Durumu üst düzeydeki yöneticilere bildirdim. Ancak onlar bir şey yapmadılar. Sonra da çıkışımı verdi" dedi.

İftira ile karşılaşması ardından işinden olduğunu, bu nedenle Sakarya Cumhuriyet Savcılığı'nda süren soruşturma olduğunu vurgulayan Cevdet S., "4 çocuğum var. Beni şirketten mobbing uygulama itibarsızlastırma ayrımcılık yaparak isten çıkarttılar" dedi. Cevdet S. işe yeniden dönmek için mahkemeye başvurduğunu da söyledi.

Gaz şirketi: "İddialar asılsız, karşı dava açtık"

Atılan işçinin iddialarıyla ilgili olarak Adapazarı Gaz Dağıtım A.Ş. Genel Müdürü Kenan Kahveci, "Bu arkadaş şirketin yazılım sistemini sabote ettiği için işten çıkartılmıştır. Çıkartıldıktan sonra da bu iddiaları gündeme getirmiştir. Aslı astarı olmayan bu iddialarla ilgili kendisi hakkında karşı dava açtık" dedi.

8 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
d1afc63b9b19570ab8045e89a9292d04@