Ağabeyini Öldüren Sanığa 15 Yıl Hapis

Sakarya'da ağabeyini bıçaklayarak öldürdüğü iddiasıyla yargılanan sanık, cinayeti ağır tahrik altında işlediği gerekçesiyle 15 sene hapis cezasına çarptırıldı.

Geçen yıl ekim ayında, Sapanca ilçesindeki olayda, kendisini darp ettiği gerekçesiyle ağabeyi Cemal P.'yi (47) göğsünden bıçaklayarak öldürdüğü iddiasıyla yargılanan H. P., Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde karar duruşmasına çıktı.

Duruşmaya tutuklu sanık H. B. ,ölen Cemal P.'nin eşi Melahat P. ile tarafların avukatları katıldı.

Son savunmasını yapan tutuklu sanığın avukatı Ahmet Kurtuluş, müvekkili ile ağabeyi arasında olay öncesi husumetin bulunduğunu söyledi.

Müvekkili olan H.P. 'nin ağabeyi ile aynı binada ayrı dairelerde yaşadığını kaydeden Kurtuluş, şöyle konuştu, "Cemal P., müvekkilimin dairesine girmesini engellemek için dairesinin önüne duvar örmüştür. Müvekkillerim ve çocukları buna rağmen eve balkondan girip çıkmışlardır. Olay günü işten gelen müvekkilim abdest aldığı sırada evin suyu ve elektrikleri ağabeyi tarafından kesilmiştir. Müvekkilim elektriği açmak istediği sırada ağabeyi Cemal'in engellemesiyle karşılaşmıştır. Çıkan tartışmada Cemal, kardeşini darp ederek ensesine taşla vurmuştur. Bu sırada müvekkilim H. P. ise üzerindeki çakıyla kendisini savunmak isterken ağabeyini göğsünden bıçaklamıştır. Olay ağır tahrik altında gerçekleşmiştir. Müvekkilimin cinayete kastı yoktur, kendini savunmak istemiştir."

Kurtuluş, müvekkilinin tutuklu kaldığı sürenin dikkate alınarak tahliyesini istediklerini bildirdi.

Son sözü sorulan sanık H. P. ise amacının abisini öldürmek değil kendisini savunmak olduğunu ifade ederek pişman olduğunu anlattı.

Mahkeme heyeti, sanığı ağabeyini öldürdüğü gerekçesiyle müebbet hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme heyeti, sanığın suçu ağır tahrik altında işlediği gerekçesiyle verilen müebbet hapis cezasını 18 yıla indirdi.

Sanığın duruşmalardaki iyi hali ve daha öncede sabıkasının bulunmamasını dikkate alan mahkeme heyeti cezayı 15 seneye indirdi.

Sapanca ilçesi Göl Mahallesi'ndeki olayda, çıkan kavgada H. P., ağabeyi Cemal P.'yi çakıyla göğsünden bıçaklamış. Yaralanan Cemal P. kaldırıldığı Toyotasa İlk Yardım ve Travmatoloji Hastanesi'nde ölmüştü.

14 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]