AFAD Başkanı Açıkladı: Can Kaybı 40 Bin 689

AFAD Başkanı Yunus Sezer, Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinde can kaybının 40 bin 689'a yükseldiğini açıkladı. Sezer ayrıca, Kahramanmaraş ve Hatay dışındaki illerde arama kurtarma çalışmalarının tamamlandığını açıkladı.

BİRÇOK İLDE ARAMA-KURTARMA ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI AFAD Başkanlığı'nda Kahramanmaraş merkezli depreme ilişkin açıklamalarda bulunan AFAD Başkanı Sezer, afetten etkilenen birçok ilde arama-kurtarma çalışmalarının tamamlandığını duyurdu. Depremden en çok etkilenen Kahramanmaraş ve Hatay illerinde ise arama-kurtarma çalışmalarının devam ettiğini dile getiren Sezer, "Kahramanmaraş ve Hatay illerinde 40 seviyelerinde binada çalışmalar devam ediyor. Bu akşam itibarıyla çalışmaların süreci 10'lu rakamlara düşeceğine dair bilgiler var. Yoğun bir ekip ve iş makinesi çalışması var. Bölgeye 35 bin arama-kurtarma personeli göndermiştik. Bu 35 bin personelden 20 bin üzerinde personel görevlerine devam ediyor. İş makinelerinden 14 bini bölgede hem enkaz çalışması hem de iyileştirme çalışmalarına devam ediyor. Toplamda 270 binin üzerinde kamu personeli ve sivil toplum kuruluşu üyesi bölgede bulunuyordu. Yine bölgede şu anda 250 bin personel görev alıyor" ifadelerini kullandı.
Bugün itibarıyla hayatını kaybeden vatandaşların sayısının 40 bin 689'a yükseldiğini aktaran Sezer, "Enkaz kaldırma çalışmalarımız devam ederken bir taraftan da hassas bir şekilde arama-kurtarma çalışmalarımız devam ediyor. Her gün canlı bir kardeşimize ulaşma ümidi ile çalışmaları sürdürüyoruz. Bir taraftan da hayatını kaybeden vatandaşlarımızla karşı karşıya kalıyoruz. Bugün, 40 bin 689 vatandaşımızın maalesef hayatını kaybettiğini tespit ettik. Bir taraftan da iyileştirmeye yönelik çalışmalarımızı da yoğun bir şekilde sürdürüyoruz. 200 binin üzerinde çadır kurulumu yapılmış durumda. Bölgedeki diğer sivil toplum kuruluşlarının envanterlerini katarsak 250 bine yakın kurulmuş durumda. Bizim hedefimiz bu sayıyı 300 bine çıkarmak. Yine 100 bin konteyner kent hedefinin iki ay içerisinde bitirilmesi çalışmaları yoğun bir şekilde devam ederken 6 bininin kurulumu tamamlandı. Diğer alanlarda da altyapı çalışmaları devam ediyor" dedi.
1 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]