Ada Treni için tarih verdiler

TCDD, Ada Treni olarak bilinen Adapazarı-Pendik arasında işleyen yolcu trenlerine ilişkin, Mithatpaşa-Adapazarı arasındaki 65 direk ve 4 bin metre telin yenilenmekte olduğu ve bu çalışmalar sebebiyle hattın bu kesiminde tren seferlerinin yapılamadığı bildirildi.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryollarından (TCDD), Ada Treni olarak bilinen Adapazarı-Pendik arasında işleyen yolcu trenlerine ilişkin, Mithatpaşa-Adapazarı arasındaki 65 direk ve 4 bin metre telin yenilenmekte olduğu ve bu çalışmalar sebebiyle hattın bu kesiminde tren seferlerinin yapılamadığı bildirildi. Altyapı ve üstyapı çalışmalarının vatandaşların talep ve ihtiyaçları göz önüne alınarak yapıldığı bildirilen açıklamada, "Mithatpaşa-Adapazarı arasında yol yenileme, altyapı çalışmaları tamamlanmıştır. Bu güzergâhta uzun yıllar hizmet veren katener (elektrik telleri) ve direkler kullanım ömrünü tamamladığından değiştirilmeleri zaruri hale gelmiştir. Çalışmalar kapsamında 65 direk, 4 bin metre tel ile yenilenmektedir. Bu çalışmalar sebebiyle Mithatpaşa-Adapazarı arası tren seferleri yapılamamaktadır." ifadeleri kullanıldı.

TREN SEFERLERİ ARTTI

Bu süreçte vatandaşların ulaşımında aksama olmaması için Adapazarı Belediyesi ile yapılan protokolle yolcuların ulaşımının otobüslerle sağlandığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi: "Çalışmalarda son aşamaya gelinmiş olup Mithatpaşa-Adapazarı arasında yolcu taşımacılığının ağustos ayı sonunda başlaması planlanmaktadır. İstanbul (Pendik)-Mithatpaşa arasındaki tren seferinin iyileştirilmesi de yolcularımızın talepleri dikkate alınarak uygulanmaktadır. Pandemi sürecinde 20 Mart 2021 tarihinden itibaren Pendik-Mithatpaşa arası, sadece hafta içi olmak üzere karşılıklı olarak 4 çift tren işletilmiştir. Yolcu talebinin azalmasıyla seferler 15 Nisan 2021 tarihinden itibaren karşılıklı 2 trene indirilmiştir ancak 1 Haziran 2021 tarihinden itibaren seferler hafta sonları da hizmete alınmış vatandaşın talebi karşısında ilk etapta 3 çift tren, daha sonra karşılıklı 5 çift tren hizmet vermeye başlamıştır. Yolcu memnuniyeti ve emniyet önceliğimizdir.

Ada Trenleri 2 Temmuz 2021 tarihi itibarıyla günde karşılıklı 5 çift olmak üzere toplam 10 sefer yapmaktadır. Bu seferler 2+1 oturma düzeninde 60 kişilik vagonlardan oluşmakta, toplam 240 kişilik oturma kapasitesi sunulmaktadır. Sefer başına ortalama yolcu sayısı 103 kişi olup, 2019 yılında 718 bin 492 yolcu taşınmıştır. Altyapı ve üstyapı çalışmalarımız vatandaşlarımızın talep ve ihtiyaçları göz önüne alınarak yapılmaktadır."
 

1 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]
Yorum ekle