Abhaz Balosu, renkli görüntülere sahne oldu

Sakarya Abhaz Derneği; kuruluşunun 2. yıldönümünü gerçekleştirdiği balo ile kutladı. Gecede; Dünyaca ünlü Abhaz Ressam Ayüzba Timur’un Abhazya’nın en çok beğenilen eseri seçilen tablo açık artırma ile 30.000 TL’ye satıldı.

 

Diasporada Yaşayan Abhaz’ların Başkenti sayılan Sakarya Abhaz Derneği; Kuruluşunun 2. Yıldönümünü, önceki akşam Ramada Sakarya Otel’de gerçekleştirdiği Balo ile kutladı. Dernek genel Sekreteri Zeynep Can’ın sunumuyla gerçekleşen ve Dernek Başkanı Oral Kobaş (Bganba)’ın ev sahipliğinde geçen geceye; CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, MHP Sakarya Milletvekili Zihni Açba, Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş ve eşi Aylin Coş, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Türkiye Ziraat Odaları Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Abhazya Türkiye Tam Yetkili Temsilcisi İnar Gitsba, Abhaz Dernekleri Federasyon Başkanı Ahmet Ceylan, Türkiye Fırıncılar Federasyonu Genel Başkanı Halil İbrahim Balcı, AK Parti Sakarya İl Başkanı Fevzi Kılıç, CHP Parti Sakarya İl Başkanı Ayça Taşkent, MHP Parti Sakarya İl Başkanı Levent Bülbül, SATSO Başkan Yardımcısı Günay Güneş, Abhazya Türkiye Ticari İlişkiler Temsilcisi Ruhi Karaalp, Ünlü Abhaz Modacı Tanju Babacan, Ayhabılar, federasyon ve dernek yöneticileri ile iş, siyaset, spor, medya camiasından çok sayıda seçkin konuklar katıldı.

 

Açık artırma ve büyük Jest

Abhaz Sanatçı Gülşah Sargın’ın orkestrası ile dünya müziklerini seslendirdiği gecede; Sakarya Abhaz Derneği Apsınra Dans Grubu yöresel oyunları sergiledi. Gecede Dernek Başkanı Oral Kobaş ve Federasyon Başkanı Ahmet Ceylan’da oynadığı Abaza oyunuyla ayrı bir renk kattı. Çekilişlerin gerçekleştiği gecede ayrıca Abhaz Dernekleri Federasyonu Basından Sorumlu Başkan Yardımcısı Yönetmen Hakan Metin Mercan’ın sunumuyla özel bir açık artırma gerçekleşti. Dünyaca ünlü Abhaz Ressam Ayüzba Timur’un Abhazya’nın en çok beğenilen eseri seçilen tablo (misafir ağırlaması) kıyasıya geçen açık artırma ile 30.000 TL’ye satıldı. Bu özel tablonun sahibi olan Platin Kuyumluk Yönetim Kurulu Başkanı Fadıl Uzak’ın (Agumba), tabloyu Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş’a hediye etmek istediğini söyledi. Bu jesti karşılığında işadamı Fadıl Uzak’a teşekkür eden Vali Coş; “Biz devlet memuruyuz. Biz bunu alıp taşıyamayız. Bu tablo Fadıl beyin ofisine yakışır, kendisini ziyaret ettikçe, tabloyu görür, hatıra fotoğrafı çektirerek yad ederiz” dedi. Çekiliş ve tablodan gelen gelir, Sakarya’da okuyan Abhaz Öğrenciler ve ihtiyaç sahipleri için kullanılacak.

8 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]