Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'
Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'

AB İş Dünyasına Umut Olacak

Avrupa Birliği'nin İş-Kur ile birlikte yürütülecek olan 'İstihdam' paketinin tutarı 16 milyon Euro.

Avrupa Birliği iş dünyasına ve işsizlere umut olacak.

Avrupa Birliği’nin önemli programlarından biri açıldı, “İSTİHDAM”. İş-Kur ile ortaklaşa yürütecekleri ihalenin bedeli 16 milyon Euro. Bu ihaleye 50 bin ile 400 bin Euro’luk projelerle katılabiliyorsunuz.

Projenin yapılacağı iller; İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Kocaeli, Adana, Zonguldak, Gaziantep, Tekirdağ, Mersin, Antalya, Manisa, Konya, Çorum, Kayseri, Sakarya, Balıkesir, Samsun, Malatya, Aydın, Şanlıurfa, Denizli, Trabzon, Sivas, Diyarbakır, Hatay, Kahramanmaraş, Eskişehir.

Avrupa Birliği’nin  projeleri için uygun ortaklıklar oluşturan, ticari olmayan kurumlar rahatlıkla katılabiliyor. Bu programın amacı; işsiz ve/ve de etkin iş gücüne sahip olmayanların, çeşitli konularda eğitilip, iş gücüne dâhil edilmelerini sağlamak.

Hazırlanacak projede önemli olan unsurlardan biri, kişilerin çeşitli eğitimlerden geçirildikten sonra bir işe yerleştirilmesi. Bu açıdan bakıldığında, programın önemi daha da artmaktadır.

Peki kimler, hangi koşullarda AB proje sunabiliyorlar?

Sanayi ve ticaret odaları, organize sanayi bölgeleri, dernekler, vakıflar, üniversiteler, ziraat odaları vs. gibi kar gütmeyen kurumlar.

Peki özel sektör bu işin neresinde olabilir?

Özel sektör projenin oluşturma ve iş gücünü kullanma kısmında olabilir. Örn: Organik tarım konusunda çalışan bir kurumsunuz. Çiftçilerin bu konuda daha fazla bilgilenmesini, hatta pazarı olan ürünleri yetiştirmelerini istiyorsunuz. Sizin için önemli olan illerdeki ziraat odaları, üniversiteler ile temasa geçebilirsiniz. Pazarın ihtiyaçlarının giderilmesi için projenin hazırlanmasını sağlayabilirsiniz. Kurumunuz bu projede resmi olarak yer alamaz. Fakat, gayri resmi olarak tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz. Üstelik aynı anda birçok üreticiye ve potansiyel üretici adaylarına ulaşabilirsiniz.

Proje hazırlamak kolay bir iş midir?

Hem evet, hem hayır. AB Projeleri’n de önemli bir dizi detaylar var. Bunun içinde uzman danışmanlarla çalışmalısınız. İhaleye katılacak dosyanın detaylarına vakıf olmak için muhakkak bir danışmana ihtiyacınız var.

Proje ne zaman yapılacak?

2008 sonu, 2009 yılının ilk aylarında başlanılması düşünülüyor. Takriben de 1 yıl kadar sürecek.

Özellikle dernek ve vakıfların, bu projelere katılmalarını şiddetle öneriyorum. Çünkü dar bütçeleri ile iş yapmaya çalışıyorlar, AB fonları ile birçok projelerini gerçekleştirebilirler. Daha önce belirttiğim gibi; buradaki önemli unsur eğitim verdiğiniz kişilerin, iş bulmalarını sağlamanız. Bu nedenle çeşitli ortaklıklar yapmanız gerekiyor. Örn: X Üniversitesi ( eğitim veren kurum ), Y Ticaret Odası ( iş gücünü şirketlere götürecek kurum ), Z Derneği ( eğitilecek kişileri organize edecek kurum ) şeklinde olmalı.

Sadece işsizler mi yararlanacak?

Hayır. İşi olan kişilerde yararlanabilecek. Örn: Sanayi bölgesinde bir üreticisiniz. Ürünlerinizi nasıl satacağınızı ve hangi pazarlama aktivitelerinde bulunacağınızı bilmiyorsunuz. Sizin durumunuzdaki kişiler için de açılan bir program varsa katılabilirsiniz. Çünkü iş becerinizi arttırarak kapasite büyümesi sağlayabileceksiniz. Bu da ileride sizin işsiz kalmanızı önlemek demek anlamına geliyor.

Haber 7
http://www.rotahaber.com/

15 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
Yorum ekle