Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'
Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'

850 koli ilaç imha edildi

Sakarya Eczacı Odası tarafından il genelinde bulunan eczanelerde son kullanma tarihi geçmiş ve eczacılar tarafından uzun süredir bertaraf edilmek üzere saklanan 850 koli ilaç, İZAYDAŞ’a gönderilerek bertaraf edildi. 850 koli ilacın toplam piyasa değerinin ise  yaklaşık 500 Bin TL olduğu öğrenildi.

Sakarya Eczacı Odası tarafından gerçekleştirilen proje kapsamında öncelikle eczanelerde bulunan tüm miadı geçmiş ilaçların nasıl imha edileceği yönnüde çalışma başlatıldı.  Öte yandan Çevreci Eczacılar Kooperatifi’nin de araya girmesiyle İZAYDAŞ’ta eczane başı 55 TL ücret ile imha anlaşması gerçekleştirildi. Anlaşma sonrası daha önceden belirlenen bir depoda biriktirilen 850 koli dolusu ilaç, TIR’a yüklenerek Kocaeli’de bulunan İZAYDAŞ’a gönderildi. Bertaraf edilecek ilaçların yüklenmesi sırasında Sakarya Eczacı Odası Başkanı Orhan Yontar, Sakarya Eczacı Odası Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Durgut, İl Sağlık Müdür Yardımcısı Mustafa Ezen’de hazır bulundu.

500 bin TL

Kocaeli’de bulunan İZAYDAŞ’a ait bertaraf tesisine gönderilen 850 koli dolusu ilacın büyük bir bölümünü son kullanma tarihi yeni dolmuş ilaçlar oluştururken aralarında 15 yıl önce son kullanım süresi dolmuş olan ilaçlarda bulundu. Öte yandan bu ilaçların piyasa değeri minimum olarak 500 Bin TL olarak hesaplanırken bu çalışmanın her yıl tekrar edeceği ifade edildi.

Her yıl yapılacak

Gerçekleşen projeyle ilgili olarak konuşan Sakarya Eczacı Odası Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Durgut, “Aslında bu bertaraf projesi bir ilk. Çevre ve İnsan Sağlığı ile Antibiyotik Direnci ile ilgili verimli çalışmaların başında gelen bir proje gerçekleştiriyoruz. İlaç zehirlenmelerin ikinci sırasında bulunan, çocukların tarihi geçtiği için çöpe atılan ilaçları alıp kullanarak zehirlenmesinin de bu proje ile önüne geçmiş olacağız. Bu konunun yıllardır üstüne düşülmediği gibi gelişi güzel yapılmış ya da ilaçlar çöplere atılmış. Veya meslektaşlarımız tarafından bugüne kadar biriktirilmiş. Bundan sonra bu projeyi her yıl gerçekleştireceğiz” ifadelerini kullandı.

Örnek proje

Konuyla ilgili olarak konuşan Sakarya Eczacı Odası Başkanı Orhan Yontar, “Biz bu projeyi yaparken düşündüğümüz şey toplum sağlığı, çevre sağlığı ve sosyal sorumluluk projesiydi. İl Sağlık Müdürlüğü, ÇEKOOP ve İZAYDAŞ ile birlikte her yıl gerçekleştirmek istediğimiz bu projemizi Sakarya Eczacılar Odası olarak Türkiye genelinde ilk defa biz başlattık ve bu projemiz tüm illere örnek olabilecek bir proje. Diğer eczacı odalarıyla bu projemizi paylaşacak ve 81 ildeki insan ve çevre sağlığını etkileyecek durumları en aza indireceğiz” şeklinde konuştu.

Kaynak: Yenihaber
7 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
Yorum ekle