Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'
Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'

"4 dakikada diş tamiri yapılmaz"

Türk Sağlık Sendikası Sakarya Şube Başkanı İrfan Korkmaz, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu\'nun, \'Diş Protez Teknisyenlerinin Günlük İş Yükü Miktarları\' konulu genelgesinin, teknisyenleri, altından kalkılamaz bir iş yükü altına soktuğunu söyledi.

Korkmaz, “Diş tamiri için 4 dakika ya da diş protezi için 28 dakika gibi süre belinlenmiştir.” dedi.

Korkmaz, yaptığı açıklamada, adeta işin çığırından çıkarıldığını savunarak, 22 iş gününde 33 parça iş yapmak zorunda olan diş protez teknisyenlerinin, yeni genelge ile 22 iş gününde 88 ila 103 parça iş yapmak zorunda bırakıldıklarını söyledi. Korkamaz, “Yani yapmaları gereken iş miktarı yüzde 166 artırılmıştır. Bu artışın dayandığı gerekçelerin ise gerçeklikle bir alakası yoktur. Bu yüksek artışla ilgili genelgede gelişen teknolojinin birimlerde hızla kullanılmaya başlanması nedeniyle iş yükünün arttırıldığı belirtilmiştir. Halbuki bugün diş protez teknisyenleri çalışma ortamlarındaki sorunlar, maruz kaldıkları kimyasallar yüzünden sağlıklarını bile riske ederek hizmet sunmaktadırlar” diye ifade etti.

Çalışanların iş yükü

Teknolojik gelişme ile artışı izah edilemeyecek bu iş yükünün tamamlanmasının fiilen mümkün olmayacağını vurgulayan Korkmaz, açıklamasına şöyle devam etti: “Diş protez teknisyeni istihdamı her personel alımında bir elin parmakları ile sınırlı tutulurken, çalışanların iş yükünü artırarak soruna zulüm yoluyla çare aranması kabul edilemezdir. Çalışanları böyle bir iş yükü zorunluluğuna tabi tutmak hem çalışanların sağlığını hem de üretilen işin niteliğini riske edecektir. Böyle bir iş yükünün sonuçları vahim olacak ve bu vebal, bu işe imza atanların üstündedir.”

Bu yanlıştan dönülmesi çağrısında bulunan Korkmaz, “Diş protez teknisyenlerinin çalışma hayatları zehir edilmemelidir. Türk Sağlık-Sen olarak bu konuda en kısa zamanda hukuki süreci başlatacağımızı tüm çalışanların bilmesini isteriz” ifadelerini kullandı.
10 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
Yorum ekle